1. A GYÓGYSZER NEVE
Calcium-D-Sandoz 600 mg/400 NE pezsgőtabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
600 mg kalcium (1500 mg kalcium-karbonát formájában) és 400 NE (10 mikrogramm) kolekalciferol (D3-vitamin) pezsgőtablettánként.
A kolekalciferol poralakú kolekalciferol-koncentrátum formájában található a készítményben, 10%-os felülméréssel.
Ismert hatású segédanyagok:
0,77 mg szacharózt és 0,605 mg szorbitot tartalmaz pezsgőtablettánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Pezsgőtabletta
Fehér, kerek, lapos, sima felületű, metszett élű, citrom illatú és ízű pezsgőtabletta.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Idős személyek kombinált D3-vitamin és kalcium hiányának megelőzése és kezelése.
D3-vitamin- és kalciumpótlás osteoporosis adjuváns kezelése során olyan betegek esetében, akiknél kalcium- és D3-vitaminhiány kialakulásának kockázata nagy.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Kizárólag felnőttkorban alkalmazható.
Felnőttek és idősek számára napi 1-2 pezsgőtabletta bevitele ajánlott (ez 600-1200 mg kalciumnak és 400-800 NE D3-vitaminnak felel meg).
Adagolás májkárosodás esetében: Az adagolás módosítása nem szükséges.
Adagolás vesekárosodás esetén: A készítmény nem alkalmazható súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetében.
Adagolás gyermekkorban és serdülőkorban 18 éves kor alatt: A készítmény nem alkalmazható 18 éves kor alatt.
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A pezsgőtablettát egy pohár vízben (kb. 200 ml) kell feloldani, és azonnal el kell fogyasztani.
4.3 Ellenjavallatok
-
A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
-
Emelkedett szérum kalciumszintet (hypercalcaemia) vagy hypercalciuriát kiváltó betegségek és/vagy állapotok.
-
Vesekövesség, nephrocalcinosis.
-
Hyperparathyreosis.
-
D-vitamin-túladagolás.
-
Myeloma, csontmetasztázis.
-
Hypercalciuriával és/vagy hypercalcaemiával társuló tartós mozgásképtelenség.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Hosszú használat során a szérum kalciumszintet és a vizeletben a kalciumürítést ellenőrizni kell. Szükséges továbbá a veseműködés megfigyelése. Ilyen célra a szérum kreatininszint meghatározás alkalmazható. Az adagot csökkenteni kell, vagy a kezelést ideiglenesen fel kell függeszteni, ha a vizeletben a kalciumürítés túllépi a 7,5 mmol/24 óra értéket (300 mg/24 óra).
Egyidejűleg szívglikozidokkal vagy diuretikumokkal kezelt idős betegeknél különösen fontos a rendszeres ellenőrzés (lásd 4.5 pont). Ez olyan betegekre is igaz, akiknél kifejezetten kőképződésre való hajlam áll fenn. Amennyiben hypercalcaemia vagy veseelégtelenség jelei jelentkeznek, csökkenteni kell az adagolást vagy be kell fejezni a kezelést.
A vesefunkciók ellenőrzése különösen fontos, mikor egyidejűleg digitálisz glikozidokat és tiazid diuretikumokat alkalmaznak. Fokozott figyelmet kell fordítani arra, ha egyidejűleg biszfoszfonát-, nátrium-fluorid- vagy tetraciklin-kezelést is végeznek (lásd 4.5 pont).
Más D-vitamin-tartalmú készítmény egyidejű alkalmazásakor a Calcium-D-Sandoz D-vitamin tartalmát (400 NE) figyelembe kell venni. A kalcium- és alkalikus termékek (a tápanyagok, dúsított élelmiszerek és egyéb gyógyszerek bevitele miatt) lehetséges további fogyasztását fontolóra kell venni. Tej-alkáli szindróma (Burnett szindróma), azaz hypercalcaemia, metabolikus alkalosis, vesekárosodás és a lágyszövetek kalcifikációja jelentkezhet nagy mennyiségű kalcium felszívódó alkáliákkal (pl. karbonát) való elfogyasztásakor. Nagy dózis esetén a szérum kalciumszintet és vizeletben a kalciumürítést rendszeresen ellenőrizni kell.
Hypercalcaemia kialakulásának kockázata miatt sarcoidosisban szenvedő betegeknek Calcium‑D‑Sandoz csak orvosi ellenőrzés mellett adható, mivel ebben a betegségben a D-vitamin aktív metabolittá történő alakulása felgyorsul. A plazma- és a vizelet szinteket rendszeresen ellenőrizni kell.
Hypercalcaemia kialakulásának fokozott kockázata miatt a készítmény óvatosan adható osteoporosisban szenvedő mozgásképtelen betegnek.
Beszűkült veseműködés esetén a Calcium-D-Sandozt elővigyázatosan kell alkalmazni. A kalcium- és foszfát anyagcserét ellenőrizni kell.
Gondolni kell a lágyszövetek elmeszesedésének kockázatára.
Veseelégtelenségben szenvedő betegeknél a kolekalciferol formájában bevitt D-vitamin metabolizmusa eltér az egészségesekben megfigyelhetőtől, ezért a D-vitamin más formában való bevitele javasolt.
Van olyan szakirodalmi utalás, miszerint az alumínium abszorpció citrát só jelenléte mellett nő. A Calcium-D-Sandozt elővigyázatosan kell alkalmazni súlyos vesekárosodás esetén, különösen, ha a beteg alumínium-tartalmú készítményt is szed.
A készítmény szacharózt és szorbitot tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes fruktóz intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.
Tájékoztatás cukorbetegek számára
A pezsgőtabletta szénhidrát tartalma csekély, emiatt cukorbetegek is szedhetik.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A szívglikozid-toxicitás növekedhet a hypercalcaemiával, mely a kalcium- és a D-vitamin-kezelésnek az eredménye. A betegeknél elektrokardiogram (EKG) és szérum kalciumszint ellenőrzést kell végezni.
Biszfoszfonát, nátrium-fluorid vagy fluorokinolonok egyidejű alkalmazásakor ezeket a készítményeket legalább 3 órával a Calcium-D-Sandoz bevétele előtt kell bevenni, mivel csökkenhet a gastrointestinalis felszívódásuk.
A kalciumsók csökkenthetik a vas, a cink vagy a stroncium-ranelát felszívódását. Következésképpen a vas, a cink vagy a stroncium-ranelát készítményeket 2 órával a kalcium-tartalmú készítmény bevétele előtt vagy után kell alkalmazni A kalciumsók csökkenthetik az esztramusztin vagy a pajzsmirigy hormonok felszívódását, ezért a Calcium-D-Sandoz készítményt 2 órával ezen készítmények alkalmazása után javasolt bevenni.
A tiazid-típusú diuretikumok csökkentik a renális kalciumürítést. Ezért alkalmazásuk esetén a hypercalcaemia fokozott kockázata miatt a szérum kalciumszintet rendszeresen ellenőrizni kell.
Rifampicin, fenitoin vagy barbiturátok alkalmazása fokozhatja a D3-vitamin metabolizmusát, ezáltal csökkentheti hatását.
Az orlisztáttal, az ioncserélő gyantákkal (pl. kolesztiramin) vagy hashajtókkal (pl. paraffin olaj) történő egyidejű alkalmazás csökkentheti a D-vitamin gastrointestinalis felszívódását, így a Calcium‑D-Sandoz bevitele között legalább 2 órának kell eltelnie.
Szisztémás kortikoszteroidok egyidejű alkalmazása csökkenti a kalcium-abszorpciót, így szükség lehet a készítmény dózisának emelésére.
Mivel a kalcium akadályozhatja a per os adott tetraciklin felszívódását, ezért a tetraciklin-tartalmú készítményeket legalább két órával a kalcium bevétele előtt, vagy négy-hat órával azután lehet alkalmazni.
Bizonyos ételek befolyásolhatják a gyógyszer felszívódását. A spenótban, sóskában és a rebarbarában lévő oxálsav, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélékben található fitinsav gátolhatják a kalcium felszívódását, mivel a kalciumionokkal oldhatatlan komplexeket képeznek. Magas oxál- és fitinsav‑tartalmú ételek fogyasztását követő 2 órán belül nem alkalmazható kalcium-tartalmú készítményt.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség és szoptatás ideje alatt a D-vitamin és a kalcium együttes hiánya pótolható.
Terhesség
A napi adag nem haladhatja meg az 1500 mg kalciumot és a 600 NE D3-vitamint. Tehát a napi adag nem lépheti túl az 1 pezsgőtablettát.
Állatkísérletek nagy adagban alkalmazott D-vitamin esetében reproduktív toxicitást mutattak, a túladagolás állatkísérletekben teratogén hatású volt.
Terhes nőknél a kalcium- és D-vitamin-túladagolást el kell kerülni, mert a hosszan tartó hypercalcaemia kedvezőtlen hatással van a magzat fejlődésére; a gyermeknél néha a fizikai és szellemi fejlődés lelassulásával, supravalvularis aortaszűkülettel, valamint retinopathia kialakulásával társul. Azonban számos esetbemutatás tanúskodik arról, hogy hypoparathyreosisban szenvedő anyák igen magas D‑vitamin adagokkal végzett kezelése során is egészséges gyermek született.
Szoptatás
A Calcium-D-Sandoz alkalmazható a szoptatás ideje alatt. A kalcium kis mértékben kiválasztódik az anyatejbe, de nincs káros hatása a csecsemőre. A D-vitamin és metabolitjai szintén kiválasztódnak az anyatejbe. Ezt figyelembe kell venni, amennyiben a gyermekeknek D-vitamin-kezelést írnak elő.
A terhes vagy szoptató nők étkezés előtt vagy után két órán belül nem szedhetnek kalcium készítményt, mivel az csökkentheti a vas felszívódását.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítmény a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre vonatkozó hatásáról nincs adat, de nagyon valószínűtlen, hogy a készítmény a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket hátrányosan befolyásolná.
4.8 Nem kívánt hatások, mellékhatások
Ez a gyógyszer túlérzékenységi reakciókat okozhat, mint pl. kiütés, viszketés, csalánkiütés és egyéb szisztémás allergiás reakciók, beleértve az anafilaxiás reakciót, arcödémát, angioneurotikus ödémát is. Nem gyakran megfigyeltek hypercalcaemiát és hypercalciuriát és ritkán gasztrointesztinális rendellenességeket, mint hányinger, hasmenés, hasi fájdalom, székrekedés, flatulencia, haspuffadás és hányás.
Az alábbi mellékhatásokat szervrendszerek és gyakoriság szerint tüntetjük fel. A gyakoriságokat a következők szerint határozták meg:
nem gyakori (? 1/1000 ? ? 1/100)
ritka (? 1/10 000 ? ? 1/1000)
nagyon ritka (< 1/10 000)
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: túlérzékenység
Nagyon ritka: egyedi esetekben szisztémás allergiás reakciókat (anafilaxiás reakció, arcödéma, angioneurotikus ödéma) jelentettek.
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori: hypercalcaemia és hypercalciuria
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: székrekedés, felfúvódás, hányinger, hányás, gyomorfájdalom, hasmenés
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: viszketés, bőrkiütés, csalánkiütés
Speciális betegcsoport
Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél fokozott a hyperphosphataemia, nephrolithiasis és a nephrocalcinosis kockázata.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Tünetek
A túladagolás hipervitaminózist, hypercalciuriát vagy hypercalcaemiát eredményez, melynek a következő tünetei lehetnek: hányinger, hányás, nagyfokú szomjúságérzet, kóros szomjúság, polyuria, exsiccosis, székrekedés. Elsősorban parenteralisan végzett kalcium-kezelés során figyelték meg, hogy a krónikus túladagolás miatt kialakuló hypercalcaemia az erek és szervek calcificatióját okozhatja.
A D-vitamin-intoxikáció kialakulása normális parathyreoidea működés esetén akkor várható, ha több hónapig a napi bevitel meghaladja a 40 000 -100 000 NE-t. Kalcium-túladagolásra akkor kell számítani, ha a napi bevitel 2000 mg felett van.
Kezelés
Mérgezés esetén a kezelést azonnal fel kell függeszteni, és a beteget hidrálni kell.
Amennyiben kezelésre van szükség akkor a beteget hidrálni kell, ami szükség esetén magában foglalja intravénás sóoldat alkalmazását. A kalcium-kiválasztás további fokozására és a folyadék túlterhelés elkerülése érdekében alkalmazható kacsdiuretikum (pl. furoszemid), de a tiazid-típusú diuretikumokat kerülni kell. Veseelégtelenség esetén a hidrálás hatástalan és dialízisre van szükség. Hosszan tartó hypercalcaemia esetén ki kell zárni az ezt elősegítő tényezőket, mint pl. A- vagy D‑vitamin‑túladagolás, elsődleges hyperparathyreosis, rosszindulatú elváltozások, veseelégtelenség vagy immobilizáció.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Kalcium kombinációi egyéb gyógyszerekkel
ATC kód: A12AX
A Calcium-D-Sandoz kalcium és D-vitamin állandó arányú keveréke. Mivel a kalcium és a D-vitamin koncentrációja a gyógyszerben magas, megfelelő mennyiségű kalcium felszívódása kisebb dózisfrekvencia esetén is biztosított. A D-vitaminnak szerepe van a kalcium-foszfor anyagcserében. Egyaránt fokozza a kalcium és a foszfor bélből történő aktív transzportját és a csontokba történő beépülést. A kalcium- és D3-vitaminpótlás megszünteti a látens D-vitaminhiányt és a szekunder hyperparathyreosist.
Az ismétlődő vagy tartós D-vitamin- és kalciumhiány hátrányosan befolyásolhatja a csontszerkezetet.
3270 idősek otthonában élő nő (életkor: 84 + 6 év) bevonásával végzett, 18 hónapig tartó kettős-vak, placebo-kontrollált vizsgálat során megfigyelték, hogy kolekalciferol (800 NE/nap) és kalcium (1,2 g/nap) jelentősen csökkentette a vizsgált személyek parathormon szekrécióját. 18 hónap elteltével az „intent to treat” analízis eredményei szerint a kalcium és D-vitamin kombinációval kezelt csoportban 80 csípő csonttörés, a placebo csoportban 110 csípőtörés fordult elő (p=0,004). Eszerint a vizsgálat során 1387 nő kezelése 30 csípőtörést előzött meg. A 36 hónapos követési időszakban a kalcium és D-vitamin kombinációval kezelt csoportban (n=1176) 137 nő esetében, a placebo csoportban 178 esetben (n=1127) alakult ki legalább egy csípőtörés (p<0,02).
Az emberi szervezet D-vitamin ellátottsága függ attól, hogy az adott személy milyen mértékben van kitéve a Föld felszínét elérő UV-sugárzás hatásának (melyet főként a szabadban eltöltött időtartam, az öltözködés, a szélességi körökkel kifejezhető földrajzi helyzet határoz meg), valamint az, hogy az elfogyasztott tápláléknak mekkora a D-vitamin tartalma. Ide kell számítani a D-vitaminnal dúsított élelmiszereket, étrend-kiegészítőket, multivitaminokat is. Magyarországon az UV-sugárzás szintje az októbertől márciusig terjedő időszakban alacsony, emiatt az alacsony D-vitamin ellátottság különösen télen és kora tavasszal gyakori. Aki kevés időt tölt a napsütésben szabad levegőn, egész évben hajlamos lehet a D-vitaminhiány kialakulására.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Kalcium-karbonát
Felszívódás
A pezsgőtabletta feloldódásakor a kalcium-karbonát citromsav jelenlétében oldékony kalcium-citráttá alakul. A bevitt kalciummennyiség kb. 30-40 %-a felszívódik, túlnyomórészt a proximális vékonybélben.
Elimináció
A kalcium a vizelettel, a széklettel és az izzadtsággal választódik ki. A vizelet kalciumtartalma a glomeruláris filtráció és a tubuláris reabszorpció függvénye.
D3-vitamin
Felszívódás
A D3-vitamin a bélben szívódik fel, és proteinekhez kötődve véráram útján a májba kerül, ahol az első hidroxilációval 25-hidroxikolekalciferollá alakul. A második hidroxilációval a vesékben a 1,25‑dihidroxikolekalciferollá metabolizálódik. Így jön létre a D3-vitamin aktív metabolitja.
A nem hidroxilált D3-vitamin az izomszövetben és a zsírszövetben tárolódik.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A rendelkezésre álló lényeges adatok már ismertetésre kerültek az alkalmazási előírás egyéb részeiben (lásd 4.6 és 4.9 pont).
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1. Segédanyagok felsorolása
vízmentes citromsav
almasav
nátrium-hidrogén-karbonát
nátrium-ciklamát
citrom aroma („BSL“, Code 119, szorbitot tartalmaz)
vízmentes nátrium-karbonát
maltodextrin
szacharin-nátrium
szacharóz
nátrium-aszkorbát
telített, közepes lánchosszúságú trigliceridek
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
módosított kukoricakeményítő
all-rac-alfa-tokoferol
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
3 év
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 30ºC-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében a tartályt tartsa jól lezárva.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
1x20 db vagy 2x20 db (40 db) vagy 3x20 db (60 db) vagy 5x20 db (100 db) pezsgőtabletta fehér polietilén, garanciazáras, nedvességmegkötővel és mozgáscsillapítóval kombinált kupakkal lezárt fehér polipropilén tartályban vagy
1x20 db, illetve 1x40 db pezsgőtablettánként laminált Al/papír tasakban és dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Magyarország
8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
OGYI-T-8951/01 20 x tartályban
OGYI-T-8951/02 40 x tartályban
OGYI-T-8951/03 60 x tartályban
OGYI-T-8951/04 100 x tartályban
OGYI-T-8951/05 20 x szalagcsomagolásban
OGYI-T-8951/06 40 x szalagcsomagolásban
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. július 3.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 7.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2015. március 15.