1. A GYÓGYSZER NEVE
Dermazin 10 mg/g krém
2. MENNYISÉGI ÉS MINŐSÉGI ÖSSZETÉTEL
Hatóanyag: 10,0 mg ezüst-szulfadiazin 1 g krémben.
Segédanyagok: Propil-parahidroxi-benzoát (0,50 mg), metil-parahidroxi-benzoát (1, 50 mg), cetil‑alkohol (55 mg), propilén-glikol (100 mg), földimogyoró-olaj (200 mg) 1 g krémben.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Krém.
Fehér, homogén krém.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Az ezüst-szulfadiazin elsősorban égési sebek kezelésére és a felülfertőződés megelőzésére szolgál.
Továbbá a Dermazin 10mg/g krém alkalmas felfekvéses sebek, fekélyes visszérproblémák, horzsolások, kisebb sérülések, vágások és egyéb tiszta sebek, valamint a beteg saját bőrének átültetése kapcsán kialakult sebek kezelésére és ezek fertőzéseinek megelőzésére.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
A sebet rendszerint naponta egyszer, súlyosabb sebeket többször kell bekenni; viszont naponta legalább egyszer alkalmazni kell.
Vese-/májbetegség
Máj- és vesebetegség esetén elővigyázatosságra van szükség, mivel a Dermazin 10mg/g krém hatóanyaga, az ezüst-szulfadiazin kiterjedt égési sérülések tartós kezelése során jelentős mennyiségben szívódhat fel, ami a szulfadiazin szintjének monitorozását teheti szükségessé.
Gyermekek
A Dermazin 10mg/g krém nem alkalmas koraszülöttek és 2 hónaposnál fiatalabb csecsemők kezelésére, mivel szulfonamid-terápiát követően magicterus alakulhat ki.
A 2 hónaposnál idősebb csecsemőknek és gyermekeknek javasolt adag nem különbözik a felnőtteknek javasolt adagolástól.
Az alkalmazás módja
Az égési seb mélységének megállapítása után azonnal meg kell kezdeni a kezelést. A sebet először meg kell tisztítani, majd 2-4 mm vastagon kell rátenni a Dermazin 10mg/g krémet; legjobb a krémet steril gézre tenni és ezt a sebre helyezni.
A krém felkenhető steril lapátkával vagy steril kesztyűvel is. Minden kezelés előtt a régi krémet és sebváladékot, amely a kezelés során gennyhez hasonló színű, de aszeptikus, vízsugárral vagy antiszeptikus eszközzel el kell távolítani. A sebet be lehet kötözni, de nem szükséges.
Egy tubus krém csak egy beteg ismételt kezelésére alkalmazható. A krém az alkalmazás során nem okoz fájdalmat. Nem hagy foltot a ruházaton és az ágyneműn.
Gyermekek
2 hónaposnál idősebb csecsemők és gyermekek esetében az alkalmazás módja megegyezik a felnőttekével.
4.3 Ellenjavallatok
A Dermazim 10mg/g krém kontraindikált:
-
a készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység esetén,
-
koraszülötteknek és két hónaposnál fiatalabb újszülötteknek, mivel sárgaságot okozhat,
-
terhes nőknél, főképpen a terhesség 2-3. trimeszterében (magicterus alakulhat ki).
-
a Dermazin 10mg/g krém tartalmaz földimogyoró-olajat. Ha a beteg földimogyoróra vagy szójára allergiás, nem alkalmazhatja ezt a készítményt.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A Dermazin 10mg/g krémet óvatosan kell alkalmazni:
-
glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiánya (a krém nagy területen történő alkalmazását követően haemolysis léphet fel),
-
máj- és vesebetegség esetén. A hatóanyag a szervezetben felhalmozódhat; ezért a betegeknél monitorozni kell a szérum szulfonamidszintjét.
-
porphyria esetén.
-
azon betegek esetében, akik túlérzékenységet mutatnak a szulfonamidokkal szemben.
Életveszélyes bőrreakciókat (Stevens-Johnson szindróma (SJS) és toxikus epidermalis necrolysis (TEN) jelentettek az ezüst-szulfadiazin alkalmazásával kapcsolatban. Fel kell hívni a beteg figyelmét ezen mellékhatások jeleire és tüneteire, továbbá szorosan monitorozni kell a bőrreakciókat. SJS és TEN nagyobb kockázattal jelentkezik a kezelés első heteiben. Ha az SJS vagy TEN tünetei vagy jelei (pl.: progresszív bőrkiütés, gyakran hólyagokkal vagy nyálkahártya-lesio-val kísérve) jelentkeznek, abba kell hagyni az ezüst-szulfadiazin kezelést. Az SJS és a TEN kezelésében a legjobb eredmény a korai diagnózissal és bármely gyanús gyógyszer szedésének azonnali befejezésével érhető el. A gyógyszer szedésének mielőbbi befejezése kapcsolatban áll a prognózis javulásával. Ha a betegnél SJS vagy TEN alakul ki ezüst-szulfadiazin alkalmazás során, tilos a későbbiekben bármikor ezüst-szulfadiazint alkalmazni a betegnél.
Mivel a szulfonamidok növelhetik a magicterus kialakulásának kockázatát, ezért az ezüst-szulfadiazin nem alkalmazható a terhesség késői szakaszában, koraszülötteknél, vagy 2 hónaposnál fiatalabb újszülöttek esetében, kivéve, ha a várható előny meghaladja a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatos lehetséges kockázatot.
Az ezüst-szulfadiazinnal végzett kezelést követően egyéb, helyileg alkalmazott mikrobaellenes anyagokhoz hasonlóan, szuperinfekció jelentkezhet.
A Dermazin 10mg/g krémet nagy területen tartósan alkalmazva ajánlatos ellenőrizni a vérképet leukopenia, thrombocytopenia, eosinophylia veszélye miatt, mivel kiterjedt égési sérülések kezelésekor a szérum szulfadiazin-koncentrációja elérheti a szisztémás kezelés értékét. Ilyenkor jelentkezhetnek a szisztémás szulfonamid-mellékhatások. Ezért javasolt ellenőrizni a szérum szulfadiazin-koncentrációját, a veseműködést és crystalluria veszélye miatt a vizeletet.
A fehérvérsejtszám ellenőrzése akkor is ajánlott, ha a beteg túlérzékenységet mutat a szulfonamid származékokkal szemben.
Glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiánya vagy ennek gyanúja esetén a betegeket gondosan monitorozni kell.
Főként a napfény hatására a bőr szürke elszíneződése fordulhat elő.
Fontos információk a Dermazin 10mg/g krém segédanyagairól
A krém metil-parahidroxi-benzoátot és propil-parahidroxi-benzoátot tartalmaz, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak (esetlegesen később is). Továbbá a krémben van propilénglikol, amely bőrirritációt, és cetil-alkohol, amely helyi bőrreakciókat (pl.: kontakt dermatitisz) okozhat.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Az ezüst-szulfadiazin semlegesítheti a sebgyógyulás elősegítésére egyidejűleg, helyileg alkalmazott enzimkészítmények hatását, ezért együttes alkalmazásuk nem ajánlott.
Cimetidinnel együtt adva fokozódhat a leucopenia kialakulásának veszélye.
A kiterjedt égési sérülések kezelésekor, ahol az ezüst-szulfadiazin szérumkoncentrációja eléri a terápiás szintet a szisztémásan alkalmazott gyógyszerek hatása megváltozhat.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
Mivel az ezüst-szulfadiazin kismértékben felszívódik a szervezetbe, ezért terhesség alatt, főképpen az első trimeszterben csak feltétlen indikáció esetén alkalmazható. Dermazin 10mg/g krém a terhesség utolsó heteiben nem alkalmazható, mivel a szulfonamidok felszakítják a bilirubin-albumin kötést, így az újszülöttnél magicterust okoz, továbbá a szulfonamidok közvetlenül a szülés előtti, szisztémás alkalmazása mellett, az újszülöttnél fennáll a hyperbilirubinaemia kialakulásának kockázata.
Állatokon végzett vizsgálatok során nem jelentettek közvetlen vagy közvetett káros hatást a reprodukciós toxicitás tekintetében. A korlátozott számú tapasztalat és a fent említett kockázatok miatt az ezüst-szulfadiazin csak óvatossággal alkalmazható terhes vagy terhességet tervező nők esetében.
Szoptatás
Nem ismert, hogy az ezüst-szulfadiazin kiválasztódik-e az anyatejbe. Állatok esetében az ezüst-szulfadiazin kiválasztódását az anyatejbe nem vizsgálták.
A szulfonamidok kis mennyiségben kiválasztódnak az anyatejbe, azonban az anyatejbe bejutó gyógyszermennyiség nagy valószínűséggel nem jelent kockázatot az egészséges újszülöttre. Mint minden szulfonamid, így a Dermazin 10mg/g krém is emeli a magicterus kockázatát, ezért alkalmazása 2 hónaposnál fiatalabb csecsemő szoptatása esetén kontraindikált. Ha a csecsemő 2 hónaposnál idősebb, akkor a Dermazin 10mg/g krém szoptatás alatt csak az előny / kockázat gondos mérlegelésével adható.
Koraszülöttek és a glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiányos csecsemők esetében figyelembe kell venni a hyperbilirubinaemia kialakulásának fokozott kockázatát is.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A mellékhatások felsorolása a leggyakoribbtól indul és a következő konvenciókat használjuk:
nagyon gyakori (≥ 1/10); gyakori (≥ 1/100 - < 1/10); nem gyakori (≥ 1/1000 - < 1/100); ritka (≥ 1/10000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10000), beleértve a szórványos eseteket is; nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
A klinikai vizsgálatok során a következő mellékhatást jelentették:
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: leucopenia*
Az alábbi mellékhatásokról számoltak be a forgalomba hozatalt követő alkalmazás során, valamint a szakirodalomban.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: emelkedett szérum ozmolalitás
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: túlérzékenységi reakciók
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: bőrirritáció, viszketés, kiütés, a bőr szürke elszíneződése (argyria).
Nagyon ritka: súlyos bőrreakciókat; (Stevens-Johnson szindróma (SJS) és toxikus epidermalis necrolysis (TEN) jelentettek (Lásd 4.4.pont).
Nem ismert: allergiás bőrreakciók, mint például kiütés, viszketés, kontakt dermatitis. hyperpigmentatio.
Általános tünetek, és az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: égő érzés, fájdalom az alkalmazás helyén.
*Az átmeneti leukopenia rendszerint nem teszi szükségessé a Dermazin-kezelés felfüggesztését vagy egyéb intézkedést. Javasolt a beteg vérképének monitorozása.
Nagy területen alkalmazva, főként súlyos égési sérüléseknél a Dermazin 10mg/g krém szisztémás felszívódása nagyon ritkán az orális szulfadiazin-kezelés ismert mellékhatásait okozhatja: anaemia, thrombocytopenia, eosinophilia, gyógyszerláz, májnecrosis, interstitialis nephritis és crystalluria. Mivel ezek eseti előfordulások voltak, gyakoriságuk nem ismert.
A következő mellékhatásokat, amelyek per os alkalmazáskor előfordulhatnak, helyileg alkalmazva nem figyelték meg: nausea, hányás, diarrhoea, purpura, photodermatosis, erythema nodosum, Stevens-Johnson- és Lyell-szindróma, exfoliatív dermatitis, fejfájás és társult fájdalom, cholestaticus hepatosis és folsav-elégtelenség.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Tünetek
Mivel nagy területen, nagy dózisban tartósan alkalmazva a szérum-szulfonamid elérheti a szisztémás kezelés melletti értékeket, előfordulhatnak a jellegzetes szulfonamid-mellékhatások és megemelkedhet a szérum ezüstszintje. A túladagolás tünetei hasonlóak az ezüst-szulfadiazin alkalmazásánál fellépő mellékhatásokhoz. Ezek a szintek a kezelés befejezése után normalizálódnak.
A szérum szulfonamid-koncentrációja az égett felület nagyságával és az alkalmazott gyógyszer mennyiségével arányos. Jelentősen megemelkedett szérumszinteket találtak olyan súlyosan megégett betegeknél, akiknél naponta akár 10 kg krémet is elhasználtak. Megállapították, hogy ezt a propilénglikol, a krém egyik segédanyaga okozza, az egész bőrfelszínt érintő kiterjedt égés esetén megnövekedett felszívódás miatt.
A mérgezés kezelése
Túladagolás esetén minden ezüst-tartalmú gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni és tüneti kezelést kell végezni. Szükség esetén ellenőrizni kell a vesefunkciót és a vérképet. A felszívódott szulfadiazin mind hemo-, mind peritonealis dialízissel jól eltávolítható a szervezetből.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: kemoterapeutikumok lokális használatra, ATC kód: D06BA01
Hatásmechanizmus
A Dermazin 10mg/g krém fertőzések megelőzésére és kezelésére szolgáló lokális kemoterápiás szer. Az ezüst-szulfadiazin szétesik az égési seben és az ezüstionok ezáltal lassan és folyamatosan szívódnak fel. A bakteriális dezoxi-ribonukleinsavhoz kötődik, így anélkül gátolja a baktériumsejtek növekedését és szaporodását, hogy károsítaná a bőr és a bőr alatti szövetek sejtjeit. Az ezüst-szulfadiazin antibakteriális spektruma nagyon széles, beleértve szinte minden olyan mikroorganizmust, amely az égési és egyéb sebek fertőzését okozhatják.
In vitro körülmények között az ezüst-szulfadiazin minimális gátló koncentrációja (MIC) néhány fontosabb mikroorganizmus esetében:
MIKROORGANIZMUS | MIC (mcg/mL) |
Pseudomonas aeruginosa | 50 vagy kisebb |
Pseudomonas maltophilia | 50 vagy kisebb |
Enterobacter | 100 vagy kisebb |
E. cloacae | 50 vagy kisebb |
Klebsiella | 100 vagy kisebb |
E. coli | 50 vagy kisebb |
Serratia | 100 vagy kisebb |
Proteus | 50 vagy kisebb |
Morganella morganii | 50 vagy kisebb |
Providencia | 50 vagy kisebb |
Citrobacter | 50 vagy kisebb |
Acinetobacter | 100 vagy kisebb |
Corynebacterium diphteriae | 50 vagy kisebb |
Staphylococcus | 100 vagy kisebb |
Streptococcus pyogenes | 50 vagy kisebb |
Enterococcus spp | 100 vagy kisebb |
Clostridium perfringens | 100 vagy kisebb |
Candida albicans | 100 vagy kisebb |
Herpesvirus hominis | 10 |
Dermatophytes | 100 |
Aspergillus fumigatus | 100 |
Aspergillus flavus | 100 |
Mucor pussilus | 50 |
Rhizopus nigricans | 10 |
A Dermazin 10mg/g krém az elhalt szövetekbe és váladékokba penetrál. Ez különösen fontos hatás, mert a szisztémás antibiotikumok az elhalt szövetek baktériumflórájával szemben nem hatékonyak.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Az ezüst-szulfadiazin nagy területen tartósan alkalmazva jelentős mértékben felszívódhat. A szérum szulfonamid-koncentrációja az égett felület nagyságával és az alkalmazott gyógyszer mennyiségével arányos.
500-1000 g 1%-os krém alkalmazása után (5-10 g ezüst-szulfadiazinnak felel meg) a szulfadiazin-koncentráció 2-5 mg/l, a vizeletben 50-1000 mg/l.
Az ezüst felszívódása következtében az agryria kialakulása minimális.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Nem-klinikai vizsgálatok alapján a hagyományos biztonságossági, farmakológiai, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, reprodukciós toxicitási, karcinogenitási vizsgálatok emberre nézve nem mutattak fokozott kockázatot.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Propil-parahidroxi-benzoát, metil-parahidroxi-benzoát, cetil-alkohol, propilén-glikol, hidrogénezett földimogyoró-olaj, poliszorbát 60, tisztított víz.
6.2 Inkompatibilitások
Nincsenek.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
3 év.
A gyógyszert a lejárati időn túl nem szabad felhasználni.
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 25ºC-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
25 g töltettömegű, lyukasztóval ellátott, fehér HDPE vagy PP csavaros kupakkal és alumínium membránnal lezárt alumínium tubus, dobozban.
50 g töltettömegű, lyukasztóval ellátott, fehér HDPE vagy PP csavaros kupakkal és alumínium membránnal lezárt alumínium tubus, dobozban.
250 g töltettömegű, fehér, csavaros kupakkal és alumínium fóliával lezárt fehér PP tégely.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
LEK Pharmaceuticals d.d.
Verovskova 57
1526 Ljubljana
Szlovénia
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI
OGYI-T-1249/01 (50 g)
OGYI-T-1249/02 (250 g)
OGYI-T-1249/03 (25 g)
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1986. november 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. szeptember 22.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2015. november 26.