1. A GYÓGYSZER NEVE
Estrokad hüvelykrém
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
1 mg ösztriol 1 g hüvelykrémben.
Ismert hatású segédanyag: propilén-glikol.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Hüvelykrém.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Ösztrogén-hiány okozta panaszok kezelésére:
A genitáliák atrophias tünetei: vulvovaginális panaszok (pruritus, égő érzés, hüvelyszárazság), dyspareunia, atrophias colpitis és vulvitis, ösztrogénhiány okozta fluor, cervicitis, a vagina beszűkülése, a vagina és a portio nyomás- és tágulásfüggő fekélyei.
Kísérő kezelés vaginális infekciók esetén.
Elő- és utókezelés ösztrogénhiányban szenvedő nők vaginális operációi esetén.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Naponta 0,5 g hüvelykrémet (½ applikátortöltet, ami 0,5 mg ösztriolt tartalmaz), vagy kivételesen, szükség esetén, 1 g hüvelykrémet (1 applikátortöltet, ami 1 mg ösztriolt tartalmaz), kell a hüvelybe felvinni, illetve a megfelelő mennyiségű hüvelykrémet a külső nemi szervek területén eloszlatni. Az előirt maximális adagot nem szabad túllépni.
A hüvelykrémet a mellékelt applikátor segítségével este, fekvő helyzetben, mélyen a hüvely hátsó boltozatához kell felvinni. Külsőleges alkalmazáskor a hüvelykrémet az ujjak segítségével kell a kezelendő felületekre felvinni és bedörzsölni.
A genitáliák atrophias tüneteinek kezelésére 3 héten keresztül naponta általában 0,5 g hüvely-krémet kell alkalmazni. Ezután többnyire elegendő fenntartó adagként hetente 1 - 2 alkalommal 0,5 g hüvelykrém alkalmazása.
Vaginális operációk elő- és utókezelésére az operáció előtt kb. 2 hétig naponta általában ½ applikátortöltetet, az operáció után hetente kétszer ½ applikátortöltetet kell fenntartó adagként alkalmazni.
Hüvelykenet nehezen megítélhető atrophias sejtképének tisztítására 10 - 14 napon keresztül naponta egyszer, este, ½applikátortöltetnyi hüvelykrémet kell alkalmazni.
A hüvelyi epithelium hormonhiányos tüneteinek mértékétől függően a készítmény alkalmazására hosszabb ideig is szükség lehet. Ebben az esetben 6 hónaponként el kell végezni a hüvelyi epithelium citológiai vizsgálatát is tartalmazó orvosi vizsgálatot, hogy dönteni lehessen a kezelés folytatásáról.
A postmenopausalis tünetek kezelésére kezdő és fenntartó adagként a legalacsonyabb, még hatásos dózist kell alkalmazni (lásd még a 4.4 pontban).
Kihagyott adag
Ha az adag kimaradását nem veszik észre a következő nap előtt, azt nem szabad pótolni. Ebben az esetben a betegnek a szokásos adagolási rendet kell folytatnia.
Ha a gyógyszer alkalmazását a hetente kétszeri kezelés alatt felejtik el egyszer, akkor azt a lehető legkorábban pótolni kell.
4.3 Ellenjavallatok
-
A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
-
Ismert, vagy kórelőzményben szereplő emlőrák, vagy annak gyanúja.
-
Ismert ösztrogén-dependens malignus tumor, vagy annak gyanúja (például endometriális carcinoma).
-
Tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés.
-
Kezeletlen endometriális hiperplázia.
-
A kórelőzményben szereplő idiopátiás, vagy fennálló vénás tromboembolizáció (mélyvénás trombózis, tüdőembólia).
-
Ismert thrombophiliára hajlamosító betegségek (például protein-C, protein-S vagy antithrombin hiány, lásd 4.4 pont).
-
Akut, vagy a kórelőzményben szereplő artériás tromboembóliás megbetegedés (például angina, szívinfarktus).
-
Akut májbetegség, vagy a kórelőzményben szereplő májbetegség, amennyiben a májfunkciós eredmények még nem normalizálódtak.
-
Porfíria.
-
Terhesség, szoptatás.
-
Súlyos veseelégtelenség (dekompenzált retenció).
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Postmenopausalis tünetek kezelésére csak abban az esetben alkalmazandó HRT, ha a tünetek kedvezőtlenül befolyásolják az életminőséget. Minden esetben legalább évente egyszer gondosan mérlegelni kell az előnyöket és a kockázatokat, és a HRT csak akkor folytatandó, ha az előnyök meghaladják a kockázatokat.
Korai menopausa kezelésére alkalmazott HRT kockázatáról kevés adat áll rendelkezésre. Ugyanakkor, fiatalabb nőknél az alacsony abszolút kockázat miatt az előny-kockázat aránya kedvezőbb lehet, mint az idősebb nőknél.
Orvosi vizsgálat/követés
HRT kezdése vagy újrakezdése előtt komplett egyéni és családi anamnézist kell felvenni. Az orvosi vizsgálatot (a medence és az emlők vizsgálatát is beleértve) az ennek során nyert információk, valamint az ellenjavallatoknál és a figyelmeztetéseknél leírtak által vezérelve kell végezni. A kezelés alatt rendszeresen – egyénre szabott gyakorisággal és jelleggel – sort kell keríteni kontroll vizsgálatokra. Tájékoztatni kell a nőket, hogy az emlőjükben észlelt változások melyikét kell jelenteniük orvosuknak vagy a nővérnek (lásd „Emlőrák” lentebb). A vizsgálatokat, beleértve a megfelelő képalkotó eljárásokat, például a mammográfiát, a jelenleg elfogadott szűrési gyakorlatnak megfelelően, egyénre igazítva kell elvégezni.
Felügyeletet igénylő állapotok
Ha az alábbi állapotok bármelyike jelen van, előfordult korábban, vagy súlyosbodott terhesség vagy korábbi hormonkezelés alatt, a beteg szoros felügyeletre szorul. Gondolni kell arra, hogy ezek az állapotok kiújulhatnak vagy súlyosbodhatnak az Estrokad kezelés alatt. Különösen az alábbiak:
-
leiomyoma (uterin fibroidok) vagy endometriosis;
-
thromboembóliás betegségek rizikófaktorai (lásd lentebb);
-
ösztrogén-dependens tumorok rizikófaktorai, pl. emlőrák az elsőfokú rokonságban,
-
hypertonia;
-
májbetegségek (pl. adenoma);
-
diabetes mellitus az erek érintettségével vagy anélkül;
-
cholelithiasis;
-
migrén vagy (súlyos) fejfájás;
-
systemas lupus erythematosus;
-
endometriális hyperplasia az anamnézisben (lásd lentebb);
-
epilepsia;
-
asthma;
-
otosclerosis.
A terápia azonnali felfüggesztésének indokai:
A kezelés azonnal felfüggesztendő bármely ellenjavallat felfedezésekor vagy az alábbi helyzetekben:
-
sárgaság vagy a májműködés romlása;
-
a vérnyomás jelentős emelkedése;
-
migrén jellegű fejfájás első jelentkezése;
-
terhesség.
Endometriális hyperplasia és karcinóma
Annak érdekében, hogy megelőzzék az endometrium stimulálását, a készítményt naponta egynél többször ne alkalmazzák (0,5 mg ösztriol) és ezt a maximális dózist ne alkalmazzák néhány hétnél hosszabb ideig. Egy epidemiológiai vizsgálatban azt találták, hogy az ösztriol tartós, alacsony dózisú orális (nem vaginális) alkalmazása megnövelheti az endometrium rák kockázatát. A kockázat a kezelés időtartamával nőtt, és a kezelés abbahagyása után 1 éven belül megszűnt. A megnövekedett kockázat főként kevésbé invazív és magasan differenciált tumorokra vonatkozik. A kezelés alatt jelentkező hüvelyi vérzést mindig ki kell vizsgálni. A pácienst tájékoztatni kell, hogy hüvelyi vérzés esetén keresse fel az orvost.
Egyéb figyelmeztetések és óvintézkedések:
A randomizált (WHI-vizsgálat) és epidemiológiai vizsgálatokban az emlőrák, a vénás thromboembolia (VTE), a koszorúér-betegség, a stroke, a várható demencia, az ovarium carcinoma és az epehólyag betegség fokozott kockázatát észlelték a progesztagénekkel kombináltan szisztémásan adott ösztrogénekkel (pl. konjugált ló-ösztrogénekkel) vagy csak ösztrogénekkel végzett hormonpótló kezelés esetén. Az ösztriol hüvelyi alkalmazásának kockázatait illetően nem végeztek összehasonlítható méretű és validitású vizsgálatokat. Az ösztriol hüvelyi alkalmazásával kapcsolatosan jelenleg rendelkezésre álló néhány adat nem utal a szisztémás hormonpótló kezeléssel járó kockázatokhoz hasonló kockázatokra.
Megjegyzés
Az Estrokad nem fogamzásgátló.
Fontos információk az Estrokad egyes összetevőiről
Az Estrokad propilénglikolt tartalmaz, ami bőrirritációt okozhat.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Egyidejű antibiotikum-terápia (pl. kefalosporinok és neomicin) esetén az enterohepatikus keringés gátlása miatt előfordulhat az ösztriol hatásának gyengülése. Barbiturátok és antiepileptikumok egyidejű adása szintén gyengítheti az ösztriol hatását.
Az Estrokad hüvelykrém és latex óvszerek egyidejű alkalmazásakor a szakítási ellenállás csökkenhet, ennek következtében az óvszerek megbízhatósága is csökken.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Az Estrokad nem javallt terhesség alatt. Ha terhesség következne be az Estrokad kezelés alatt, a kezelést azonnal fel kell függeszteni. A legtöbb epidemiológiai vizsgálat eredményei, melyekből a nemkívánt magzati ösztrogén-expozícióra következtetések levonhatók, nem mutattak teratogén vagy fötotoxikus hatást. Ugyanakkor nincsenek az ösztriol hüvelyi alkalmazását követően a magzati expozícióra vonatkozó adatok.
Az Estrokad nem javallt szoptatás alatt.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Nem értelmezhető.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Az alábbi, nemkívánatos hatások jelentkezhetnek az Estrokad alkalmazása alatt:
Nem gyakori (≥ 1/1000 - < 1/100) | Ritka (≥ 1/10 000 - < 1/1000) | Nagyon ritka (< 1/10 000) |
Érbetegségek és tünetek | vérnyomás-emelkedés |
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek | hányinger és egyéb gastrointestinalis panaszok |
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei | lábikra-görcs vagy nehéz-láb érzet |
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek | Mastodynia (az első néhány héten); pecsételő vérzés; lokális reakciók, pl. hüvelyi viszketés, égő érzés és vörösödés; cervikális hyperszekréciót és fluort | uterus vérzés |
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók | átmeneti testtömeg-növekedéssel járó oedema | (migrénszerű) fejfájás |
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül
4.9 Túladagolás
Emlőfeszülés és -fájdalom, cervikális fluor, ödéma, súlygyarapodás, uterin, ill. vaginális vérzés (diagnosztikus curettage!), émelygés és hányás előfordulása a relatív, de veszélytelen túladagolás jelei lehetnek, amelyek az adag csökkentésével megoldhatók.
Súlyosabb toxikus tünetek a lokálisan alkalmazott ösztriol adagjának emelése esetén sem ismertek.
Ha gyerek véletlenül beveszi az ösztriol készítmények nagyobb adagját, nem kell súlyos mérgezéssel számolni. Émelygés és gastrointestinalis panaszok fordulhatnak elő.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: ösztriol; ATC-kód: G03C A04
Az ösztradiol és az ösztron fő metabolitja emberben az ösztriol, és elsősorban a máj- ban, terhesség idején pedig elsősorban a placentában képződik. Az ösztriol csak gyengén kötődik az ösztrogénreceptorokhoz, így csak az ismert ösztrogénhatások egy részét idézi elő, és napi egyszeri, nem túl magas adag alkalmazása esetén az endometrium egyáltalán nem vagy csak kis mértékben proliferál. Ezzel szemben kifejezetten proliferáló hatása van a hüvely, a húgyutak, a hólyag és a cervix epitheliumára, ott fokozza a szövetek vascularisatióját és vérátáramlását is. Ennek következtében az ösztriol kezelés megszűnteti, vagy javítja az urogenitális traktus ösztrogénhiányon alapuló atrophias tüneteit.
Az ösztriol fokozza továbbá a bőr kollagénszintézisét és folyadékretencióját. Fokozza az emlőmirigyek csatomácskáinak növekedését. Dózisfüggően gátolja a gonadotropin-szekréciót, de csak kis mértékben befolyásol más hormonokat vagy anyagcserefolyamatokat. A szokásos adagolásban gyakorlatilag nem befolyásolja a vérnyomást, a májban képződő szérumproteineket, a zsíranyagcserét, valamint a hemostasist, a szénhidrátanyagcserét és a kalcium-homeosztázist. Az ösztriol az osteoporosis és az arteriosclerosis megelőzésére ezért nem alkalmas. Nem rendelkezik antiösztrogén tulajdonságokkal sem. Magasabb dózisban, vagy ha a beteg a napi adagot 2-3 részre elosztva alkalmazza - aminek eredményeképpen az ösztriol hosszabb ideig van jelen a célszövet receptorain - mérhetővé válnak az egyéb ösztrogén-hatások, azon belül az endometrium-proliferáció is.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Intravaginális alkalmazás után a beadott ösztriol mennyiségének kb. 20 %-a szívódik fel változatlanul a keringésbe, s válthat ki szisztémás hatásokat. 0,5 mg-os adag esetén a vérszint 50 és 150 pg/ml között van (a maximum egyszeri beadás után kb. 2 óra múlva jelentkezik, és 10 - 12 óra múlva csökken le újra). Ez a vérszint orális beadással csak több mint 10-szer nagyobb adag esetén alakul ki. Többszöri alkalmazás esetén megközelítőleg azonos szinten maradó vérszint érhető el, amely azonban még így is a fiziológiás ciklusértékeken belül marad.
Az ösztriol a szérumban kb. 8 %-ban található szabad, és 91 %-ban albuminhoz kötött formában. A máj-metabolizáció során túlnyomórészt (hatástalan) glükuronidok és szulfátok képződnek, amelyek gyorsan kiválasztódnak a veséken keresztül. A többi konjugátum az epén keresztül a bélbe kerül, anélkül, hogy említésre méltó mennyiségű szabad ösztriol szívódna vissza a vérbe.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Az ösztriol perorális vagy helyi alkalmazáskor relatív még magasabb adagok esetén sem toxikus. A felsorolt panaszokon kívül nem ismerünk súlyos mérgezési tüneteket.
Állatkísérletekben sem mutattak ki toxikus hatásokat.
Magas ösztriol-adagok subcután implantációja után egerekben emlőtumorok, hörcsögökben pedig vesetumorok fejlődtek ki. Ugyanakkor az eddigi epidemiológiai adatokban nincs utalás arra, hogy emberben megnövekedett volna a tumorrizikó. Nem állapítottak meg mutagén hatást sem.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Dequalinium-klorid, parfüm olaj, dokuzát-nátrium, propilén-glikol, dimetikon 350, önemulgeáló glicerin‑monosztearát, telített, közepes lánchosszúságú trigliceridek. "Softisan 601" (80‑90% (mono‑di-tri-) gliceril-alkanoátok (C8-C18), 10-20% makrogol-cetil-sztearil-éter, tisztított víz.
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
5 év.
A tubus felbontása után az Estrokad hüvelykrém 6 hónapig használható fel.
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb25°C-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
25 g töltettömegű krém fehér, átlátszatlan, PE, csavaros kupakkal lezárt csőrös alumínium tubusba töltve.
Egy tubus és egy színtelen, LDPE testből és zöld, PC tolórúdból álló alkalmazást elősegítő eszköz fóliában, dobozban.
6.6 A megsemmisítésére vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk.
Nincsenek különleges előírások.
Megjegyzés: (egy kereszt)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH Rigistraße 2 12277 Berlin
Németország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-8152/01
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
2001. augusztus 29./2012. szeptember 17.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2014. január 10.