1. A GYÓGYSZER NEVE
Halixol 3 mg/1 ml szirup
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
Hatóanyag: 0,3 g ambroxol-hidroklorid 100 ml szirupban.
Ismert hatású segédanyagok
1,2 g szorbit 5 ml szirupban és etanol.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Tiszta, átlátszó, halványsárgás színű, jellegzetes illatú oldat.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Kórosan sűrű nyáktermeléssel járó akut és krónikus obstruktív légúti megbetegedések, mint például asthma bronchiale, bronchitis, bronchiectasia. A nyákoldás elősegítése az orr-garatüreg gyulladásaiban.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Javasolt adagja felnőtteknek: a kezelés első két-három napján 3x10 ml, majd 2x10 ml vagy 3x5 ml naponta.
Gyermekek és serdülők
Javasolt adagja 12 éven felüli gyermekeknek: a kezelés első két-három napján 3x10 ml, majd 2x10 ml naponta.
6-12 éves kor között 2-3x5 ml,
2-5 éves kor között 3x2,5 ml,
2 éves kor alatt 2x2,5 ml naponta.
A szirup adagjainak kimérésére a dobozban elhelyezett adagolókupak szolgál.
A Halixol szirup 4-5 napnál hosszabb ideig történő szedése a kezelőorvos tudta nélkül nem ajánlott.
Az alkalmazás módja
A készítményt étkezés után, bő folyadékkal tanácsos bevenni. A kezelés ideje alatt a bőséges folyadékfogyasztás elősegíti az ambroxol nyákoldó hatását.
4.3 Ellenjavallatok
-
A készítmény hatóanyagával, illetve bromhexinnel, vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
-
A gastrointestinális traktus fekélyes megbetegedései.
-
A szirup szedése ellenjavallt örökletes fruktóz-intolerancia esetén (a készítmény 1,2 gramm/5 ml szorbitot tartalmaz).
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Alkalmazása során gondolni kell az esetleges túlérzékenységi reakciókra is.
Óvatosság szükséges a szer adásakor nagyobb váladékmennyiség képződése, illetve a hörgők motorikus tevékenységének zavarai (pl. a ritka immotilis cilium szindróma) esetén a váladékpangás veszélye miatt.
Az ambroxol alkalmazása kapcsán súlyos bőrreakciókat, például erythema multiformét, Stevens‑Johnson-szindrómát (SJS)/toxicus epidermalis necrolysist (TEN) és akut generalizált exanthematosus pustulosist (AGEP) jelentettek. Amennyiben progesszív bőrkiütés okozta panaszok vagy tünetek (esetenként hólyagokkal vagy nyálkahártya-elváltozásokkal társuló) állnak fenn, az ambroxol‑kezelést azonnal abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni.
Veseműködési zavarok, vagy súlyos májbetegség esetén kizárólag orvosi utasításra szabad alkalmazni a Halixolt. Súlyos veseműködési zavar vagy májelégtelenség esetén az ambroxol metabolitjainak felhalmozódásával kell számolni.
A szirup cukorpótló anyagokat: szorbitot és nátrium-ciklamátot tartalmaz, így cukorbetegek számára is alkalmas. Cukorbetegeknek figyelembe kell venni a szirup szorbit tartalmát (1,2 g szorbit/5 ml szirup). Ritkán előforduló, örökletes fruktóz intoleranciában a készítmény nem szedhető.
Ez a készítmény kis mennyiségű – kevesebb, mint 100 mg per 10 ml- etanolt (alkohol) tartalmaz.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Egyes antibiotikumokkal együtt adva (pl. amoxicillin, cefuroxim, eritromicin, doxiciklin) fokozza az antibiotikumok penetrációját a bronchiális szekrétumba.
Nem tanácsos a szerrel együtt adni köhögéscsillapítót (pl. kodeint), mert az gátolja az ambroxol által elfolyósított nyák kiköhögését.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
Az ambroxol-hidroklorid átjut a placentán. Nem-klinikai vizsgálatok szerint a terhességre, embrionális/magzati fejlődésre, szülésre, vagy postnatális fejlődésre nincs direkt vagy indirekt hatása. Széleskörű klinikai tapasztalatok szerint a terhesség 28. hete után magzatkárosító hatásra utaló jeleket nem találtak.
Mégis javasolt a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatos megszokott óvintézkedéseket figyelembe venni. Különösen az első trimeszterben nem ajánlott a Halixol alkalmazása.
Szoptatás
Állatkísérletekben az ambroxol átjut az anyatejbe ezért nem javasolt az alkalmazása szoptatás ideje alatt.
Termékenység
Nem-klinikai vizsgálatok nem mutattak termékenységre káros hatásokat.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Nincs adat arra vonatkozóan, hogy az ambroxol befolyásolná a betegek gépjárművezetési vagy gépkezelési képességét.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A mellékhatások szervrendszerenként és gyakoriság szerint vannak feltüntetve, a gyakoriságot az alábbiak szerint jelöljük:
Nagyon gyakori (> 1/10); gyakori (> 1/100 - < 1/10); nem gyakori (> 1/1000 - < 1/100); ritka (> 1/10000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg).
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: túlérzékenységi reakciók
Nem ismert: anaphylaxiás reakciók, beleértve az anaphyilaxiás sokkot, angiooedemat és pruritust
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: ízérzés zavara
Légzőszervi, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Gyakori: a garatfal zsibbadása
Nagyon ritka: orrfolyás
Nem ismert: dyspnoe (túlérzékenységi reakció tüneteként jelentkezik)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: hányinger, szájzsibbadás
Nem gyakori: hasmenés, hányás, gyomorpanaszok, szájszárazság, hasi fájdalom
Ritka: torokszárazság érzés
Nagyon ritka: székrekedés, nyálfolyás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: bőrkiütés, csalánkiütés
Nem ismert: a bőrt érintő súlyos mellékhatások (köztük erythema multiforme, Stevens‑Johnson‑szindróma/toxikus epidermalis necrolysis és akut generalizált exanthematosus pustulosis).
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon ritka: dysuria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem gyakori: láz, nyálkahártya reakciók
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Ezidáig nem számoltak be a humán gyógyászati alkalmazás során bekövetkezett specifikus túladagolási tünetekről. A véletlenszerű túladagolásról vagy gyógyszerelési hibákról szóló jelentések szerint a megfigyelt tünetek az ambroxol ajánlott dózisainál tapasztalt mellékhatásokéival mutattak hasonlóságot, és tüneti kezelést igényeltek.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: köptetők, kivéve a köhögéscsillapító kombinációkat, nyákoldók, ATC kód: R05C B06
A Halixol készítmények hatóanyaga, az ambroxol, a benzilamin szerkezetű mukolitikumok csoportjába tartozik, a bromhexin metabolitja.
Az ambroxol hatására a nyákelválasztó sejtekben fokozódik a lizoszómák képzése és a hidrolitikus enzimek aktivitása, ami a bronchiális váladék savanyú mukopoliszacharidákból álló rostjainak lebontásához vezet. Egyúttal a szerózus mirigysejtek működése fokozódik, így kisebb viszkozitású nyák képződik.
Preklinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy az ambroxol-hidroklorid, a Halixol hatóanyaga, a szerózus bronchus-szekréciót növeli
Az ambroxol ezen kívül serkenti az alveolaris surfactant képződését, mivel direkt hatással van az alveoláris 2 típusú pneumocytákra és a kis légutak területén lévő Clara sejtekre, továbbá serkenti a csillószőrös hámsejtek működését.
Mindezek következtében a váladék viszkozitása csökken, hatékonyabbá válik a mucociliaris clearance légút-tisztító működése. A mucociliaris clearence fokozódását klinikai farmakológiai vizsgálatokkal is bizonyították.
A hígabb nyák és a mucociliáris clearance javulása, segíti az expektorációt és megkönnyíti a felköhögést.
Az ambroxol-hidroklorid hosszú távú használata (6 hónap) esetén 2 hónap kezelési időszak után szignifikánsan csökkent az exacerbációk száma COPD-betegeknél. Az ambroxol-hidrokloriddal kezelt betegeknél jelentősen csökkent a betegszabadságra kivett napok száma és az antibiotikumokkal való kezelés hossza is lerövidült. A placebo-hoz képest az ambroxollal kezelt betegeknél szignifikánsan javultak a tünetek (expectorációs nehézség, köhögés, dyspnoe és hallgatózási lelet).
Az ambroxol helyi érzéstelenítő hatását nyulak szemén bizonyították. Megállapították, hogy ez a hatás minden bizonnyal az ambroxol-hidroklorid Na-csatornákat blokkoló aktivitására vezethető vissza.
Az ambroxol-hidroklorid in vitro gátoljaa klónozott neuronális hyperpolarizált állapotú feszültség‑függő Na‑csatornáit. A kötődés reverzibilis és koncentrációfüggő volt.
In vitro vizsgálatok az ambroxol gyulladásgátló hatását mutatták. In vitro számottevően gátolja a cytokinek felszabadulását a vérben keringő, ill. a szövetekben található mononuclearis és polymorphonuclearis sejtekből.
Klinikai vizsgálatok tapasztalata alapján a torokgyulladás kezelésére adott ambroxol-hidroklorid jelentősen enyhíti a fájdalmat és a garatnyálkahártya vérbőségét.
Ezeknek a farmakológiai tulajdonságoknak a létezését a felső légúti panaszok enyhítésére adott ambroxol hatékonyságát értékelő klinikai vizsgálatok tapasztalatai is alátámasztják: az ambroxol‑inhaláció rövid idő alatt enyhíti a fül-, orr-, ill. légcsőfájdalmat és a járulékos panaszokat.
Az ambroxol-hidroklorid alkalmazását követően az antibiotikumok (amoxicillin, cefuroxim, erythromycin és doxycyclin) koncentrációja a köpetben és a bronchus-szekrétumban emelkedik. Ebből klinikai relevancia nem vezethető le.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
A felszívódás per os alkalmazást követően az ambroxol‑hidroklorid valamennyi nem késleltetett hatóanyag‑leadású gyógyszerformájából gyors és teljes, a terápiás tartományban egyenesen arányos az adaggal. Az abszolút biohasznosulás egy 30 mg‑os tabletta bevétele után 79%.
Eloszlás
Az ambroxol‑hidroklorid eloszlása a vérből a szövetekbe gyors és kifejezett; a tüdőben találták a legnagyobb hatóanyag koncentrációt. A szájon keresztül történő alkalmazás után a megoszlási térfogat becsült értéke 552 liter. A plazmafehérjékhez való kötődés a terápiás tartományban mintegy 90%.
Biotranszformáció
A szájon át alkalmazott dózis kb. 30%-a first pass metabolizmussal eliminálódik. Az ambroxol‑hidroklorid elsősorban a májban metabolizálódik, glukuronsavas konjugáció és di‑bróm‑antranilsavvá történő (az adag mintegy 10%‑át érintő) hasítás útján (néhány jelentéktelenebb metabolittól eltekintve). Emberi máj mikroszómákon végzett vizsgálatokkal kimutatták, hogy az ambroxol‑hidroklorid di‑bróm‑antranilsavvá alakulásáért a CYP3A4 enzim a felelős.
Elimináció
A szájon keresztül történő alkalmazás után három napon belül az adag mintegy 6%‑a változatlan formában, míg mintegy 26%‑a konjugált alakban mutatható ki a vizeletben.
Az ambroxol‑hidroklorid terminális eliminációs felezési ideje mintegy 10 óra. A teljes plazma clearance 660 ml/perces nagyságrendű, a renális clearance a teljes clearance mintegy 83%‑a.
Speciális betegcsoportok:
Károsodott májműködésű betegekben az ambroxol-hidroklorid kiürülése csökken, ami a plazmaszint 1,3‑2‑szeres emelkedését eredményezi.
Tekintettel az ambroxol‑hidroklorid széles terápiás tartományára, az adag módosítása nem szükséges.
Egyéb:
Azt találták, hogy a nem és az életkor nem befolyásolta klinikailag releváns mértékben az ambroxol‑hidroklorid farmakokinetikáját, ezért nincsen szükség az adagolás módosítására.
Kimutatták, hogy a táplálék nem befolyásolja az ambroxol‑hidroklorid biohasznosulását.
Állatokon végzett vizsgálatok szerint az ambroxol a placentán átjut és a magzati plazmaszint 2-4-szer magasabb koncentrációt ér el, mint az anyaállatoknál.
Az ambroxol az anyatejben és a liquorban is kimutatható.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Az ambroxol akut toxicitása rendkívül csekély.
A gyógyszert ismételt dózis toxicitási vizsgálatok során per os adagolva egerek esetében 150 mg/ttkg/nap (4 héten át), patkányok esetében 50 mg/ttkg/nap (52 ill. 78 héten át), nyulak esetében 40 mg/ttkg/nap (26 héten át) és kutyák esetében 10 mg/ttkg/nap (52 héten át) volt az észlelhető károsodás nélkül adható dózisszint (NOAEL – no observed adverse effect level). Az ambroxolnak toxikológiai értelemben nincs célszerve.
A patkányoknak legfeljebb 3000 mg/ttkg/nap, nyulaknak 200 mg/ttkg/nap dózisban, szájon át adott ambroxol nem fejtett ki embryotoxikus vagy teratogén hatást, sőt 1500 mg/ttkg/nap dózisban nem károsította a hím patkányok nemző, ill. a nőstények fogamzóképességét. A peri- és postnatalis fejlődés időszakában a NOAEL értéke 50 mg/ttkg/nap. 500 mg/ttkg/nap dózisban adva az anyaállatokon és utódaikon egyaránt enyhe toxicitás jelentkezett (csökkent a súlygyarapodás üteme és az utódok száma).
Az ambroxolnak in vitro (az Ames- és kromoszóma-aberrációs tesztek) és in vivo (egér micronucleus tesztek eredményei alapján ítélve) nincs mutagén hatása.
Az egereken (50, 200 és 800 mg/ttkg/nap adagolással) végzett, 105 hétig tartó, és patkányokon (65, 250 és 1000 mg/ttkg/nap adagolással) elvégzett, 116 hétig tartó karcinogenitási vizsgálatok során nem észleltek semmilyen daganatkeltő hatást.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Trinátrium-citrát, nátrium-benzoát, banánaroma (etanolt tartalmaz), eperaroma (etanolt tartalmaz), nátrium-ciklamát, citromsav-monohidrát, povidon, szorbit, tisztított víz.
6.2 Inkompatibilitások
Nincs adat.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
5 év.
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 30°C-on tárolandó. Felbontás után 4 hétig használható fel.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
100 ml szirup, fehér, csavarmenetes, garanciazáras, alumíniumkupakkal lezárt barna üvegben.
1x100 ml + egy PP adagolókupak, dobozban.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk.
Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Egis Gyógyszergyár Zrt.
H-1106 Budapest
Keresztúri út 30-38.
Budapest
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-4126/02 (Halixol 3 mg/1 ml szirup)
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. június 9.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2016. december 14.