1. A GYÓGYSZER NEVE
Hidrasec 100 mg kemény kapszula
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
100 mg racekadotril kemény kapszulánként.
Ismert hatású segédanyag: 41 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz kemény kapszulánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Kemény kapszula
Elefántcsontszínű, fehér, kénes szagú port tartalmazó, 2-es méretű kemény kapszula.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
A Hidrasec 100 mg kemény kapszula felnőttek akut hasmenésének tüneti kezelésére javallott, amikor oki terápia nem lehetséges.
Amennyiben lehetséges az oki terápia, a racekadotril kiegészítő kezelésként alkalmazható.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Kizárólag felnőtteknek:
A kezdő adag 1 kapszula a napszaktól függetlenül. Ezt követően naponta 3-szor 1 kapszula, lehetőleg a főétkezések előtt.
A kezelést addig kell folytatni, amíg két normál székletet nem regisztrálnak.
A kezelés nem haladhatja meg a 7 napot, három nap után pedig, amennyiben nem tapasztal a beteg javulást, vagy kifejezetten romlik az állapota, kezelőorvossal történő konzultáció szükséges.
Speciális betegcsoportok:
Időskorúak
Nincs szükség adagmódosításra időskorúak esetében (lásd 5.2 pont).
Máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegek esetében óvatosság javasolt.
4.3 Ellenjavallatok
A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A racekadotril alkalmazása nem módosítja a rehidráció szokásos rendjét.
A székletben megjelenő vér vagy a purulens széklet és a láz azt jelezheti, hogy a hasmenést invazív baktériumok okozhatják vagy más, súlyos betegség állhat fenn.
A racekadotrilt nem vizsgálták antibiotikum okozta hasmenésben sem, ezért ilyen esetekben nem szabad alkalmazni a racekadotrilt.
Ennek a készítménynek krónikus hasmenés esetén való alkalmazására vonatkozólag nem áll rendelkezésre elegendő vizsgálati adat.
Korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegekre vonatkozólag. Ezeket a betegeket óvatossággal kell kezelni (lásd 5.2 pont).
A gyógyszer hatása csökkenhet folyamatosan hányó betegeknél.
Figyelmeztetés
Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz‑intoleranciában vagy glükóz-galaktóz-malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
Bőrreakciók előfordulását jelentették a készítmény alkalmazása során. Ezek a reakciók a legtöbb esetben enyhék voltak, és nem igényeltek kezelést, de néhány esetben súlyosak, sőt életveszélyesek is lehetnek. A racekadotrillel való összefüggést nem lehet teljes mértékben kizárni. Súlyos bőrreakció esetén a kezelést azonnal be kell fejezni.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Mindeddig nem írták le emberi alkalmazás esetén a készítménynek más gyógyszerekkel való kölcsönhatását.
Humán alkalmazás esetén a racekadotrilnak loperamiddal vagy nifuroxaziddal való együttadása nem módosította a racekadotril kinetikáját.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Termékenység
Patkányokon racekadotrillal végzett vizsgálatok termékenységre gyakorolt hatást nem mutattak ki.
Terhesség
A racekadotril terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre megfelelő információ.
Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat terhesség, termékenység, embrionális/fötális fejlődés, szülés vagy posztnatális fejlődés tekintetében. Mivel azonban nem került sor speciális klinikai vizsgálatokra, a racekadotril terhes nőknek nem adható.
Szoptatás
Mivel nem ismert, hogy a racekadotril kiválasztódik-e a humán anyatejbe, a készítmény szoptató nőknek nem adható.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A racekadotril nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Heveny hasmenésben szenvedő betegek bevonásával végzett klinikai vizsgálatokból 2193 racekadotrillal és 282 placebóval kezelt felnőtt betegre vonatkozóan állnak rendelkezésre adatok.
Az alább felsorolt mellékhatások fordultak elő nagyobb gyakorisággal a racekadotrillal kezeltek körében, mint a placebócsoportban, ill. a következő mellékhatásokat jelentették a forgalmazás során. A mellékhatások előfordulási gyakoriságát az alábbiak szerint tüntettük fel: nagyon gyakori (≥ 1/10), gyakori (≥ 1/100 - < 1/10), nem gyakori (≥ 1/1000 - < 1/100), ritka (≥ 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori: bőrkiütés, erythema.
Nem ismert: erythema multiforme, nyelvödéma, arcödéma, ajaködéma, szemhéjödéma, angioödéma, urticaria, erythema nodosum, papulás bőrkiütés, prurigo, pruritus, toxikus bőrkiütés.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Nem jelentettek túladagolásos esetet.
Felnőtteknél 2 g (a terápiás dózis 20-szorosa) fölötti egyszeri adagok alkalmazása esetén nem tapasztaltak káros hatást.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Egyéb diarrhoea-ellenes szerek
ATC kód: A07XA04
A racekadotril egy előanyag, ún. „prodrug”, amelynek aktív metabolitjává, tiorfanná kell hidralizálódnia. A tiorfan az enkefalináz inhibitora, amely enzim egy különböző szövetekben jelen lévő, jelentős mértékben a vékonybél epitheliumában megtalálható sejtmembránpeptidáz.
Ez az enzim működik közre az exogén peptidek emésztésében és az endogén peptidek, mint pl. az enkefalinok lebontásában.
A racekadotril védi az enkefalinokat az enzim általi lebontástól, ily módon megnyújtja hatásukat a vékonybél enkefalinerg szinapszisaiban, és ezáltal csökkenti a hiperszekréciót.
A racekadotril tisztán intesztinális antiszekretoros hatóanyag. Csökkenti a koleratoxin vagy gyulladás által indukált intesztinális víz- és elektrolit-hiperszekréciót, de nincs hatása a szekréciós alapműködésre. A racekadotril gyors diarrhoea-ellenes hatást vált ki, miközben nem befolyásolja az intesztinális tranzit időtartamát.
A racekadotril nem okoz hasi feszülést. Klinikai vizsgálatokban a racekadotril a placebóhoz hasonló mértékben idézett csak elő szekunder obstipatiót.
Orálisan alkalmazva kizárólag perifériásan hat, nincs hatása a központi idegrendszerre.
Egy 56 egészséges önténtes bevonásával végzett randomizált, crossover vizsgálat során a racekadotril sem terápiás dózisban (1 kapszula), sem szupraterápiás adagban (4 kapszula) nem idézett elő QT/QTc‑megnyúlást (szemben a pozitív kontrollként alkalmazott moxifloxacinnal).
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
Orális alkalmazást követően a racekadotril gyorsan felszívódik.
Egyensúlyi koncentráció esetén az expozíció hasonló az egyszeri adag utáni expozícióhoz.
A racekadotril biohasznosulását az ételek nem befolyásolják, de a maximális hatás kb. fél-egy órával tolódik.
Eloszlás
C14-gyel jelölt racekadotril egészséges önkénteseken történő orális alkalmazását követően a racekadotril koncentrációja több mint 200-szor magasabb volt a plazmában, mint a vérsejtekben és 3‑szor magasabb a plazmában, mint a teljes vérben. Ez azt mutatta, hogy a gyógyszer nem kötődik szignifikáns mértékben a vérsejtekhez.
A radioaktív szén eloszlása mérsékelt volt a szervezet többi szöveteiben, mint azt a plazmában mért 66,4 kg-os átlagos eloszlási volumen mutatta.
A racekadotril aktív metabolitjának, a tiorfannak [(RS)-N-(1-oxo-2-(merkaptometil)-3-fenilpropil)-glicinnek] 90%-a kötődik a plazmaproteinekhez, főként az albuminhoz.
A racekadotril hatástartama és hatáserőssége dózisfüggő. A plazmaenkefalináz-gátlás maximumának eléréséhez mintegy 2 óra szükséges, és ez 75%-os gátlásnak felel meg 100 mg-os adag alkalmazása mellett.
A plazmaenkefalináz-gátlás időtartama kb. 8 óra.
Biotranszformáció
A racekadotril plazmaenkefalináz-gátlással mért biológiai felezési ideje megközelítőleg 3 óra.
A racekadotril gyorsan hidrolizálódik tiorfanná [(RS)-N-(1-oxo-2-( merkaptometil)-3-fenilpropil)-glicinné], egy aktív metabolittá, ami viszont inaktív metabolitokká alakul. Ezek az inaktív metabolitok az S-metil-tiorfan szulfoxidja, S-metil-tiorfan, 2-metánszulfinilmetil-propionsav és 2‑metilszulfanilmetil-propionsav, melyek mindegyike több mint 10%-át teszi ki az anyavegyületre vonatkozó szisztémás expozíciónak.
További, kisebb jelentőségű metabolitokat is kimutattak a vizeletben és a székletben, amelyek mennyiségét is meghatározták.
A racekadotril ismételt alkalmazása sem okoz akkumulációt a szervezetben.
In vitro adatok szerint a racekadotril/tiorfan és a négy fő inaktív metabolit nem gátolja klinikailag releváns mértékben a CYP3A4, 2D6, 2C9, 1A2 és 2C19 fontosabb izoenzimeket.
In vitro adatok azt mutatják, hogy a racekadotril/tiorfan és a négy fő inaktív metabolit nem fejt ki klinikailag releván mértékű enzimindukciós hatást a CYP izoenzimekre (3A család, 2A6, 2B6, 2C9/2C19, 1A család, 2E1) és az UGT-konjugáló enzimekre.
A racekadotril nem módosítja a fehérjéhez való kötődését az olyan, fehérjéhez erősen kötődő hatóanyagoknak, mint a tolbutamid, warfarin, nifluminsav, digoxin vagy fenitoin.
Májelégtelenségben szenvedő betegeknél (a Child-Pugh osztályozás szerinti B fokozatú cirrhosis) a racekadotril aktív metabolitjának a kinetikai profilja az egészséges személyekéhez hasonló Tmax és T½-értékeket mutatott, viszont a Cmax- és az AUC-értékek 65, ill. 29%-kal kisebbek voltak, mint az egészséges alanyoknál.
Súlyos veseelégtelenségben szenvedőknél (kreatinin-clearance 11-39 ml/perc) a racekadotril aktív metabolitjának a kinetikai profilja kisebb (49%-kal kisebb) Cmax-értéket és nagyobb T½-, valamint (16%-kal nagyobb) AUC-értékeket mutatott, mint egészséges önkénteseknél (akiknél a kreatinin‑clearance >70 ml/perc volt).
Gyermekeknél és serdülőknél a farmakokinetikai eredmények hasonlóak a felnőttek körében észleltekhez: a Cmax az alkalmazást követően 2 óra 30 perc múlva alakul ki. A gyógyszer 7 napon át 8 óránként történő adagolása során nem akkumulálódik.
Elimináció
A racekadotril aktív és inaktív metabolitok formájában eliminálódik. A kiürülés főként a vesén keresztül történik (81,4%) és csak sokkal kisebb mértékben a széklettel (kb. 8%). A tüdőn keresztüli kiválasztódás nem jelentős (az adag kevesebb mint 1%-a).
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Majmokon és kutyákon 4 hetes krónikus toxicitási vizsgálatot végeztek, ami releváns a humán alkalmazás időtartamára nézve. Ezek a vizsgálatok, melyek során a napi adagot 1250 mg/ttkg-ig, ill 200 mg/ttkg-ig emelték, ami 625, ill. 62 biztonságossági határértéknek felel meg (vs. humán), nem mutattak toxikus hatást. A racekadotril egerek esetében 1 hónapig terjedő adagolást követően sem volt immunotoxikus.
Hosszabb expozíció (1 évig napi 500 mg/ttkg adaggal folytatott kezelés) után majmok esetében generalizált infekciók és az oltásokra adott csökkent antitestválasz volt megfigyelhető, ugyanakkor a 120 mg/ttkg napi adag nem okozott infekciót/immunszuppressziót. Kutyák esetében a 26 héten át 200 mg/ttkg-os napi adaggal folytatott kezelés hasonlóképp néhány infekciós/immunológiai paramétert befolyásolt. Ezek klinikai relevanciája nem ismert (lásd 4.8 pont).
Standard in vitro és in vivo vizsgálatok nem mutattak ki mutagén vagy klasztogén hatást a racekadotrilra vonatkozólag.
Karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek a racekadotrillal, mivel a gyógyszer csak rövid távú kezelésre szolgál.
A racekadotril (termékenységi és korai embrionális fejlődési, az anyai funkciókra is kiterjedő prenatális és posztnatális fejlődési, valamint embrio-fötális fejlődési vizsgálatok során) nem mutatott specifikus reproduktív, ill. fejlődést befolyásoló toxicitást sem.
A preklinikai vizsgálatok során olyan hatások, mint pl. súlyos, legnagyobb valószínűséggel aplasztikus anaemia, fokozott diuresis, ketonuria, diarrhoea, csak a maximális humán expozíciós szintet jelentősen meghaladó expozíció esetén jelentkeztek. Ennek klinikai relevanciája ismeretlen.
Más farmakológiai biztonságossági vizsgálatok tanúsága szerint a racekadotril nem fejtett ki káros hatást sem a központi idegrendszerre, sem a cardiovascularis és légzési funkciókra.
Állatokban a racekadotril fokozta a butil-hioszcinnak a béltranzitra gyakorolt hatását, valamint a fenitoin antikonvulzív hatását.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Por
laktóz-monohidrát
hidegen duzzadó (kukorica)keményítő
magnézium-sztearát
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
Kapszula
sárga vas-oxid (E 172)
titán-dioxid (E 171)
zselatin
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
3 év
6.4 Különleges tárolási előírások
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
6, 10, 20, 100 és 500 kapszula PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban (a 100-as és 500‑as kiszerelés kórházi csomagolás).
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás:
I. csoport Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Bioprojet Europe Ltd.
29, Earlsfort Terrace – EI-Dublin-2
Írország
Tel.: +33 1 47 03 66 33
Fax: +33 1 47 03 66 30
E-mail: jm.lecomte@bioprojet.com
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
OGYI-T-22076/03 10x
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. március 26.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. május 27.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2016. május 27.