1. A GYÓGYSZER NEVE
Lertazin 5 mg filmtabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
5 mg levocetirizin-dihidroklorid filmtablettánként.
Ismert hatású segédanyag: 88,63 mg laktóz filmtablettánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Filmtabletta.
Fehér színű, kerek, mindkét oldalán enyhén domború felületű, metszett élű filmtabletta.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Allergiás rhinitis (beleértve a perzisztáló allergiás rhinitist is) és urticaria tüneti kezelése.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Felnőttek és 12 évesnél idősebb serdülők:
A javasolt adag naponta 5 mg (1 filmtabletta).
Időskorúak:
Közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő idős betegek esetében ajánlatos módosítani a napi adagot (lásd a “Vesekárosodás” bekezdést).
6-12 év közötti gyermekek:
A javasolt adag naponta 5 mg (1 filmtabletta).
2-6 év közötti gyermekek:
2-6 év közötti gyermekek biztonságos kezelése a filmtablettával nem lehetséges. Ilyen esetben a levocetirizin gyermekgyógyászati kezelésre alkalmas gyógyszerformájának alkalmazása ajánlott.
Csecsemők és 2 éven aluli kisgyermekek:
A levocetirizin alkalmazása csecsemőknek és 2 éven aluli kisgyermekeknek nem ajánlott.
Vesekárosodás:
Az adagolási intervallumokat minden betegnél egyedileg kell meghatározni a veseműködéstől függően. Az alábbi táblázat segítségével lehet az adagot módosítani. A táblázat használatához szükség van a beteg kreatinin clearance-ének (CLcr) ml/percben kifejezett becsült értékére. A Clcr (ml/perc) becsült értéke a szérum kreatinin (mg/dl) meghatározását követően állapítható meg az alábbi képlettel:
[140-életkor (évek)] x testsúly (kg)
CLcr = ——————————————— (x 0,85 nők esetében)
72 x szérum kreatinin (mg/dl)
Dózis módosítás vesekárosodásban szenvedő betegek esetében:
Betegcsoport Kreatinin-clearance Adag és adagolás
(ml/perc) gyakorisága
Normális vesefunkció ≥80 1x1 tabletta naponta
Enyhe fokú vesekárosodás 59-79 1x1 tabletta naponta
Közepes fokú vesekárosodás 30-49 1 tabletta 2 naponta
Súlyos fokú vesekárosodás <30 1 tabletta 3 naponta
Vesebetegség végstádiuma – dializált betegek <10 ellenjavallt
Vesekárosodásban szenvedő gyermekek:
A dózist egyénileg kell megállapítani a beteg gyermek renalis clearance-ének és testsúlyának figyelembe vételével. Nincsenek vesekárosodásban szenvedő gyermekekre vonatkozó, specifikus adatok.
Májkárosodás:
A kizárólag májkárosodásban szenvedő betegek esetében nem szükséges a dózis módosítása.
Azoknál a betegeknél, akik májkárosodásban és vesekárosodásban is szenvednek, ajánlott az adag módosítása (lásd a „Vesekárosodás” bekezdést).
A kezelés időtartama:
Intermittáló allergiás rhinitis esetében (melynek tünetei hetente 4 napnál rövidebb ideig vagy 4 hétnél rövidebb időtartamig állnak fenn) a kezelést a betegségnek és a kórtörténetnek megfelelően kell végezni; a tünetek megszűnésekor a kezelést abba lehet hagyni, majd ismételt jelentkezésükkor újra lehet kezdeni. Perzisztáló allergiás rhinitis esetében (melynek tünetei hetente 4 napnál hosszabb ideig vagy 4 hétnél hosszabb időtartamig állnak fenn) folyamatos kezelés ajánlatos abban az időszakban, amikor a beteg ki van téve az allergéneknek. Az 5 mg levocetirizint tartalmazó filmtablettával jelenleg 6 hónapos kezelési időtartamra vonatkozóan állnak rendelkezésre klinikai tapasztalatok. Krónikus urticaria és krónikus allergiás rhinitis esetében a racém vegyülettel 1 éves klinikai tapasztalat áll rendelkezésre.
Az alkalmazás módja
A filmtablettát szájon át kell bevenni és folyadékkal együtt, egészben lenyelni, étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül. A napi adagot ajánlatos egyszerre bevenni.
4.3 Ellenjavallatok
A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával vagy más piperazin származékokkal szembeni túlérzékenység.
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek, 10 ml/perc-nél kisebb kreatinin clearance esetében.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Gyermekek
A filmtabletta gyógyszerforma alkalmazása nem ajánlott 6 évesnél fiatalabb gyermekek esetében, mivel ez a gyógyszerforma nem teszi lehetővé az adag megfelelő módosítását. Ilyen esetben a levocetirizin gyermekgyógyászati kezelésre alkalmas gyógyszerformájának alkalmazása ajánlott.
Az egyidejű alkoholfogyasztás esetében ajánlatos az óvatosság (lásd 4.5 pont).
Elővigyázatosság javasolt a vizeletretencióra hajlamos betegek esetében (például gerincvelő sérülés, prosztata hiperplázia), mivel a levocetirizin megnövelheti a vizeletretenció kockázatát.
A Lertrazin 5 mg filmtabletta laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, laktóz‑intoleranciában vagy glükóz‑galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Nem végeztek interakciós vizsgálatokat a levocetirizinnel (beleértve a CYP3A4 induktorokat is).
A racém cetirizin vegyülettel végzett vizsgálatok azt igazolták, hogy nem voltak klinikailag releváns ártalmas kölcsönhatások pszeudoefedrinnel, cimetidinnel, ketokonazollal, eritromicinnel, azitromicinnel, glipiziddel és diazepámmal.
A cetirizin clearance kismértékű csökkenését (16 %) figyelték meg napi 1x400 mg teofillin és több különböző dózisban alkalmazott cetirizin együttes adásával végzett vizsgálatban; ugyanakkor a teofillin paraméterei nem változtak.
Egy, a ritonavirrel (napi 2x 600 mg) és cetirizinnel (napi 1x10 mg) végzett többszöri dózisú vizsgálatban a cetirizin-expozíció mértéke körülbelül 40%-kal nőtt, míg a ritonavir hasznosulása alig változott (-11%) az egyidejűleg alkalmazott cetirizin hatására.
A levocetirizin abszorpciójának mértékét nem csökkenti az étkezés, de az abszorpció sebességét lassítja.
A cetirizin vagy levocetirizin és alkohol, vagy más központi idegrendszeri depresszáns együttes alkalmazása erre érzékeny betegeknél hatással lehet a központi idegrendszerre, ugyanakkor a racém cetirizin nem fokozza az alkohol hatását.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
A levocetirizin terhes nőknél történt alkalmazásával kapcsolatban egyáltalán nem, vagy csak korlátozott mennyiségű (kevesebb, mint 300 terhesség kimenetelére vonatkozó) adat áll rendelkezésre. A levocetirizin racém formájával, a cetirizinnel kapcsolatban azonban nagy mennyiségű (több mint 1000 terhesség kimenetelére vonatkozó), terhes nőktől származó adat nem utal malformatiós vagy foetalis/neonatalis toxicitásra.
Az állatkísérletek nem utalnak a terhességre, az embrionális/foetalis fejlődésre, a szülésre, illetve a postnatalis fejlődésre gyakorolt direkt vagy indirekt káros hatásokra (lásd 5.3 pont).
Amennyiben szükséges, megfontolható a levocetirizin terhesség alatti alkalmazása.
Szoptatás
Kimutatták, hogy a levocetirizin racém formája, a cetirizin kiválasztódik az emberi anyatejbe. Emiatt valószínű a levocetirizin anyatejbe történő kiválasztódása. Anyatejjel táplált csecsemőknél a levocetirizinnel összefüggő mellékhatások figyelhetők meg. Emiatt a levocetirizin szoptató anyáknak történő felírásakor óvatosság ajánlott.
Termékenység
Nem állnak rendelkezésre klinikai adatok a levocetirizinnel kapcsolatban.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Összehasonlító klinikai vizsgálatok nem mutatták ki, hogy a levocetirizin ajánlott dózisban történő alkalmazása hatással van a mentális éberségre, reakciókészségre, ill. a gépjárművezetési képességre. Egyes betegeknél azonban előfordulhat a Lertazin kezelés során álmosság, fáradtság és gyengeség. Ezért azoknak a betegeknek, akik gépjárművet szándékoznak vezetni, potenciálisan veszélyes tevékenységet folytatnak, vagy gépeket kezelnek, figyelembe kell venniük a gyógyszerre adott egyéni válaszreakciójukat.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Klinikai vizsgálatok
Felnőttek és 12 évesnél idősebb serdülők:
Mindkét nemhez tartozó 12-71 éves betegeken végzett terápiás klinikai vizsgálatokban az 5 mg levocetirizinnel kezelt betegek 15,1%-ánál észleltek legalább egy mellékhatást, szemben a placebo csoportban észlelt 11,3 %-kal. Ezen mellékhatások 91,6%-a enyhe vagy mérsékelt volt.
A levocetirizinnel végzett terápiás vizsgálatokban a mellékhatások miatt a vizsgálatot abbahagyó betegek („drop out”) aránya 1,0% (9/935 beteg), a placebo csoportban 1,8% (14/771) volt.
A levocetirizinnel végzett klinikai terápiás vizsgálatokban összesen 935 – az ajánlott napi 5 mg-mal kezelt – beteg vett részt.
Ezen vizsgálatok összegyűjtött gyógyszerbiztonsági adatai az alábbi mellékhatások esetében mutattak legalább 1%-os előfordulási gyakoriságot (gyakori: ≥ 1/100 - < 1/10) 5 mg levocetirizin, illetve placebo alkalmazása mellett:
______________________________________________________
Mellékhatás Placebo Levocetirizin 5 mg
(WHO terminológia) (n=771) (n=935)___
Fejfájás 25 (3,2%) 24 (2,6%)
Aluszékonyság 11 (1,4%) 49 (5,2%)
Szájszárazság 12 (1,6%) 24 (2,6%)
Fáradtság 9 (1,2%) 23 (2,5%)_
További nem gyakori (≥ 1/1000 - < 1/100) mellékhatásokat, mint pl. gyengeség, hasi fájdalom is megfigyeltek.
A szedatív mellékhatások – mint az aluszékonyság, fáradtság és gyengeség – együttesen gyakrabban fordultak elő az 5 mg levocetirizinnel kezeltek esetében (8,1%), mint a placebo esetében (3,1%).
Gyermekek
Két placebo-kontrollos vizsgálatban 159, 6-11 hónapos és 1-6 éves gyermeket kezeltek két héten át, napi 1,25 mg-os, illetve naponta kétszer 1,25 mg-os dózisban alkalmazott levocetirizinnel. Az alábbi mellékhatások fordultak elő 1%-os vagy nagyobb gyakorisággal a levocetirin, illetve a placebo esetében.
Szervrendszerenkénti csoportosítás és ajánlott elnevezés | Placebo (n=83) | Levocetirizin (n=159) |
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek |
Hasmenés | 0 | 3 (1,9%) |
Hányás | 1 (1,2%) | 1 (0,6%) |
Székrekedés | 0 | 2 (1,3%) |
Idegrendszeri betegségek és tünetek |
Aluszékonyság | 2 (2,4%) | 3 (1,9%) |
Pszichiátriai kórképek |
Alvászavar | 0 | 2 (1,3%) |
Kettős vak, placebo-kontrollos vizsgálatokban 243, 6-12 éves gyermeket kezeltek naponta 5 mg levocetirizinnel, különböző, 1 hétnél rövidebbtől 13 hétig terjedő időtartamig. Az alábbi mellékhatások fordultak elő 1%-os vagy nagyobb gyakorisággal a levocetirizin, illetve a placebo esetében.
Ajánlott elnevezés | Placebo (n=240) | Levocetirizin 5 mg (n=243) |
Fejfájás | 5 (2,1%) | 2 (0,8%) |
Aluszékonyság | 1 (0,4%) | 7 (2,9%) |
Posztmarketing tapasztalatok
A posztmarketing tapasztalatokból származó mellékhatások felsorolása szervrendszerenkénti csoportosításban és az előfordulási gyakoriság szerint történt. Az előfordulási gyakoriság meghatározása a következő: nagyon gyakori (≥ 1/10); gyakori (≥ 1/100 - < 1/10); nem gyakori (≥ 1/1000 - < 1/100); ritka (≥ 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
- Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: túlérzékenység, beleértve az anafilaxiát is
- Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nem ismert: megnövekedett étvágy
- Pszichiátriai kórképek:
Nem ismert: agresszivitás, agitáció, hallucináció, depresszió, álmatlanság, öngyilkossági gondolatok
- Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: convulsio, paraesthesia, szédülés, ájulás, remegés, diszgeúzia
Nem ismert: vertigo
- Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem ismert: látászavarok, homályos látás
- Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nem ismert: palpitáció, tachycardia
- Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem ismert: nehézlégzés
- Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: émelygés, hányás, hasmenés
- Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
Nem ismert: hepatitis
Nem ismert: dysuria, vizeletretenció
- A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Nem ismert: angioneurotikus ödéma, ugyanazon a helyen jelentkező gyógyszerkiütés, pruritus, bőrkiütés, urticaria
- A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Nem ismert: myalgia, arthralgia
- Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nem ismert: ödéma
- Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Nem ismert: testsúlynövekedés, kóros májfunkciós vizsgálatok
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Tünetek
Felnőtteknél a túladagolás egyik tünete lehet az álmosság, míg gyermekeknél kezdetben izgatottság és nyugtalanság, majd ezt követően álmosság jelentkezhet.
A túladagolás kezelése
A levocetirizinnek nincs ismert specifikus antidotuma.
Túladagolás esetén tüneti vagy szupportív kezelés ajánlott. Gyomormosás akkor végezhető, ha a gyógyszer bevétele óta rövid idő telt el. A levocetirizin hemodialízissel nem távolítható el hatékonyan a szervezetből.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: szisztémás antihisztaminok, piperazin származékok; ATC-kód: R06A E09.
Hatásmechanizmus
A levocetirizin a cetirizin (R)-enantiomerje, hatékony és szelektív perifériás H1-receptor antagonista.
A receptorkötési vizsgálatok kimutatták, hogy a levocetirizinnek nagy affinitása van az emberi H1‑receptorokhoz (Ki = 3,2 nmol/l). A levocetirizin affinitása kétszer nagyobb a cetirizin affinitásánál (Ki = 6,3 nmol/l). A levocetirizin H1-receptorokból történő disszociációjának felezési ideje 115 ±38 perc.
Egyszeri alkalmazás után 4 órával a levocetirizin receptor-telítettsége 90%-os, 24 óra múlva pedig 57%-os.
Egészséges önkénteseken végzett farmakodinámiás vizsgálatok azt mutatják, hogy a dózis felének alkalmazása esetén a levocetirizinnek a cetirizinhez hasonló aktivitása van mind a bőr-, mind az orrtünetek tekintetében.
Farmakodinámiás hatások
A levocetirizin farmakodinámiás hatásait randomizált, kontrollált vizsgálatokban tanulmányozták.
Egy olyan vizsgálatban, amelyben 5 mg levocetirizin, 5 mg dezloratadin és a placebo hatásait hasonlították össze a hisztamin által kiváltott, úgynevezett "ödéma és bőrpír" bőrreakcióra, a levocetirizin kezelés szignifikánsan csökkentette az "ödéma és bőrpír" kialakulását, és ez a hatás kifejezettebb volt az első 12 órában, és 24 órán át tartott (p? 0,001) a placebóval és a dezloratadinnal összehasonlítva.
Az 5 mg levocetirizinnek a pollen által kiváltott tüneteket csökkentő hatásának fellépését 1 órával a szer beadását követően észlelték placebo-kontrollos, allergének tanulmányozására szolgáló kamrát alkalmazó vizsgálatokban.
Az in vitro vizsgálatok (Boyden kamrában, sejtréteg technikával végzett) azt mutatják, hogy a levocetirizin gátolja az eotaxin által indukált transzendoteliális eozinofil migrációt mind a bőr-, mind a tüdősejteken keresztül. Egy 14 felnőtt betegen végzett farmakodinámiás, placebo kontrollos in vivo (bőrkamra technikával végzett) vizsgálatban kimutatták, hogy 5 mg levocetirizin három fontos gátló hatást fejt ki a pollen által indukált reakció első 6 órájában: a VCAM-1 felszabadítás gátlása, a vascularis permeabilitás módosítása és az eozinofil migráció csökkentése.
Klinikai hatásosság és biztonságosság
A levocetirizin hatékonyságát és biztonságosságát számos - szezonális allergiás rhinitisben, perenniális allergiás rhinitisben, illetve perzisztáló allergiás rhinitisben szenvedő betegeken végzett - kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban megállapították. Kimutatták, hogy a levocetirizin szignifikánsan javítja az allergiás rhinitis tüneteit, és egyes vizsgálatok szerint az orrdugulást is.
Egy 6 hónapos, 551 (közülük 276 levocetirizinnel kezelt), perzisztáló (azaz legalább 4 egymást követő héten, hetente 4 napon át fennálló tünetekkel jellemezhető) allergiás rhinitisben szenvedő és házipor-atkávalés fűpollennel szembenszenzitizálódott felnőtt betegen végzett klinikai vizsgálatban kimutatták, hogy az 5 mg levocetirizin klinikai és statisztikai szempontból szignifikánsan hatásosabb volt a placebónál az allergiás rhinitis összesített tüneti pontértékének csökkentése tekintetébena vizsgálatteljes időtartama alatt, tachyfilaxia nélkül. A levocetirizin a vizsgálat teljes időtartama alatt szignifikánsan javította a betegek életminőségét.
Gyermekek
A levocetirizin tabletta gyermekgyógyászati biztonságosságát és hatásosságát két placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban tanulmányozták, 6-12 éves, szezonális allergiás rhinitisben szenvedő betegek részvételével. A levocetirizin mindkét vizsgálatban szignifikánsan javította a tüneteket és az egészséggel kapcsolatos életminőséget.
A 6 évnél fiatalabb gyermekek esetében a klinikai biztonságosságot számos rövid- vagy hosszútávú terápiás vizsgálatokban bebizonyították:
-
Egy klinikai vizsgálatban, ahol 29 2-6 éves allergiás rhinitisben szenvedő gyermeket kezeltek napi 2-szer 1,25 mg levocetirizinnel 4 héten át
-
Egy klinikai vizsgálatban, ahol 114 1-5 éves allergiás rhinitisben vagy krónikus idiopátiás urticariában szenvedő gyermeket kezeltek napi 2-szer 1,25 mg levocetirizinnel 2 héten át
-
Egy klinikai vizsgálatban, ahol 45 6-11 hónapos allergiás rhinitisben vagy krónikus idiopátiás urticariában szenvedő gyermeket kezeltek napi 1-szer 1,25 mg levocetirizinnel 2 héten át
-
Egy hosszútávú (18 hónapos) klinikai vizsgálatban 225 12-24 hónapos atópiás gyermeket kezeltek
A biztonsági profil hasonló volt az 1-5 éves gyermekek rövidtávú vizsgálatában tapasztaltakéhoz.
Egy placebo-kontrollos, 166 krónikus idiopathiás urticariában szenvedő beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatban 85 beteget kezeltek placebóval, 81 beteget pedig naponta egyszer alkalmazott 5 mg levocetirizinnel, hat héten keresztül. A levocetirizin kezelés a placebóhoz viszonyítva szignifikánsan csökkentette a pruritus súlyosságát az első héten és a teljes kezelési periódus folyamán. A levocetirizin a placebóhoz képest a "Dermatológiai Életminőség Index" ("Dermatology Life Quality Index") skála segítségével mért, az egészséggel összefüggő életminőségben is jelentősebb javulást eredményezett.
A krónikus idiopátiás urtikária vizsgálata az utrikária körülményeinek modellezésére szolgált. Mivel a hisztamin felszabadulás az egyik oki tényezője az urtikária kialakulásának, ezért a levocetirizin várhatóan hatékonyan enyhíti az egyéb csalánkiütés-szerű tüneteket, továbbá a krónikus idiopátiás urtikária tüneteit.
Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggés
A hisztamin által indukált bőrreakciókra gyakorolt hatás nem függ a plazmakoncentrációtól.
Az EKG vizsgálatok szerint a levocetirizin nem befolyásolja jelentősen a QT intervallumot.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
A levocetirizin farmakokinetikai profilja lineáris, nem függ a dózistól és az időtől, az egyének közötti variabilitása alacsony. A farmakokinetikai profilja azonos, az enantiomer önmagában, vagy cetirizin formájában történő alkalmazásakor. Az abszorpció és elimináció folyamata során nem jön létre királis inverzió.
Felszívódás
A levocetirizin orális adagolást követően gyorsan és nagymértékben felszívódik. A plazma csúcskoncentrációt az alkalmazás után 0,9 óra múlva éri el. A „steady state” állapotot 2 nap alatt éri el.
A plazma csúcskoncentrációk értéke egyszeri 5 mg és napi 5 mg ismételt alkalmazását követően 270 ng/ml, ill. 308 ng/ml. A felszívódás mértéke a dózistól független, az étkezés sem befolyásolja, de a csúcskoncentrációt csökkenti és késlelteti.
Eloszlás
Nem állnak rendelkezésre humán adatok sem a levocetirizin szöveti eloszlására, sem a vér-agy gáton történő átjutására vonatkozóan. Patkányokban és kutyákban a legmagasabb szöveti szintet a májban és a vesékben mértek, és a legalacsonyabbat a központi idegrendszer területén.
A levocetirizin 90%-ban kötődik a plazmafehérjékhez. Eloszlási térfogata restriktív, értéke 0,4 l/kg.
Biotranszformáció
A levocetirizin metabolizmusának mértéke emberben kisebb, mint a dózis 14%-a, és ezért a genetikai polimorfizmusból vagy az enzim-inhibitorok egyidejű alkalmazásából eredő különbségek elhanyagolhatóknak tekinthetők. A metabolizmus folyamatai magukba foglalják az N- és O‑dealkilációt és a taurin konjugációt. A dealkilációs folyamatokat elsősorban a CYP3A4 izoenzim közvetíti, míg az aromás oxidációban több és/vagy nem azonosított CYP izoenzim vesz részt. A levocetirizin 5 mg-os orális dózisának alkalmazását követően elért csúcskoncentrációknál jóval magasabb koncentrációkban sem befolyásolja az 1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 és 3A4 CYP izoenzimek hatását.
A kismértékű metabolizmus és a metabolikus gátló hatás hiánya következtében a levocetirizin más anyagokkal, ill. más anyagok levocetirizinnel való interakciója valószínűtlen.
Elimináció
A levocetirizin plazma felezési ideje felnőtteknél 7,9 ± 1,9 óra. A teljes test clearance átlagértéke 0,63 ml/perc/kg. A levocetirizin és metabolitjainak kiválasztódása főleg a vizelettel történik, ami átlagban az alkalmazott dózis 85,4%-ának felel meg. A széklettel a dózisnak csak 12,9%-a ürül. A levocetirizin mind glomeruláris filtráció, mind aktív tubuláris szekréció útján választódik ki.
Vesekárosodás
A levocetirizin teljes test clearance értéke összefüggésben van a kreatinin clearance értékkel. Ezért a közepes vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetében ajánlott a levocetirizin adagolási intervallumainak módosítása a kreatinin clearance érték alapján. Anuriás, végstádiumú vesebetegségben szenvedő betegeknél a teljes test clearance értéke kb. 80%-kal csökken az egészséges egyénekben mért értékekkel összehasonlítva. A szokásos 4 órás hemodialízis időtartama folyamán a levocetirizin < 10%-a távolítható el a szervezetből.
Gyermekek és serdülők
Egy 14, 6 és 11 év közötti, 20-40 kg testtömegű gyermeken végzett farmakokinetikai vizsgálat 5 mg levocetirizin szájon át történő adagolását követően azt mutatta, hogy a Cmax és AUC értékek kétszer nagyobbak voltak a felnőttek adatihoz képest. Az átlag Cmax 450 ng/ml volt, amely 1,2 óra alatt alakult ki, a súlyra alakított, teljes test clearance 30%-kal nagyobb volt és az eliminációs felezési idő 24%-kal kisebb volt a gyermekpopulációban, mint a felnőttek esetében. Dedikált farmakokinetikai vizsgálatokat nem végeztek 6 évesnél fiatalabb gyermekek esetében. A retrospektív farmakokinetikai populációanalízist 324 betegen végeztek (181, 1 és 5 év közötti gyermek, 18, 6 és 11 év közötti gyermek és 124, 18 és 55 év közötti felnőtt), akik egyszeri vagy többszöri levocetirizint kaptak 1,25 mg-tól 30 mg-ig. Az analízis adatai szerint az 1,25 mg levocetirizin napi egyszeri adása 6 hónapos és 5 éves kor közötti gyermekek esetében hasonló plazmakoncentráció várható, mint felnőttek 5 mg egyszeri levocetirizin esetében.
Időskorúak
Időskorú betegek esetében korlátozott mennyiségű farmakokinetikai adat áll rendelkezésre. A 6 napon át napi egyszeri szájon át adott 30 mg levocetirizin 9 idős beteg (65-74 év) esetében a teljes test clearance körülbelül 33%-kal volt kisebb a fiatalabb felnőttek adatihoz viszonyítva. A racém cetirizin eloszlása inkább a veseműködés függvénye volt, mint a koré. Ez a megállapítás vonatkozik a levocetirizinre is, mivel mind a levocetirizin, mind pedig a cetirizin elsősorban a vizelettel választódik ki. Ezért a levocetirizin dózisát a veseműködéssel összhangban kell meghatrozni idős betegek esetében.
Nem
77 beteg részvételével zajló farmakokinetikai viszgálatban (40 férfi és 37 nő) vizsgálták a nem lehetséges hatását. A felezési idő csekély mértékben rövidebb volt nőknél (7,08 ± 1,72 óra), mint a férfiak esetében ((8,62 ± 1,84 óra), bár a testtömeghez illesztett orális clearance nőkben (0.67 ± 0,16 ml/perc/kg) összemérhető volt a férfiakéval (0,59 ± 0,12 ml/perc/kg). Normális veseműködés esetében a napi dózis és a dózis időtartama megegyezik férfiak és nők esetében.
Rassz
A rassz levocetirizinre való hatását nem vizsgálták. Mivel a levocetirizin elsősorban a vesén keresztül választódik ki, és a kreatinin clearance mértéke nem függ a rassztól, a farmakokinetikai jellemzők várhatóan nem fognak eltérni. A racém cetirizin esetében nem figyeltek meg különbséget a rasszok között a farmakokinetika tekintetében.
Májkárosodás
A levocetirizin farmakokinetikáját károsodott májfunkciójú betegek esetében nem vizsgálták. Krónikus májbetegségekben (hepatocelluláris, cholestatikus és biliaris cirrhosis) szenvedő betegekben egyetlen 10, illetve 20 mg-os cetirizin dózis adásakor a felezési idő 50%-os emelkedését és a clearance 40%-os csökkenését észlelték az egészséges vizsgálati alanyok megfelelő értékeihez képest.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A hagyományos – farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukciós toxicitási – vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény emberen való alkalmazásakor különös veszély nem várható.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLELMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Tablettamag:
Laktóz-monohidrát, mikrokristályos cellulóz, vízmentes kolloid szilícium-dioxid, magnézium-sztearát.
Filmbevonat:
Laktóz-monohidrát, hipromellóz, titán-dioxid (E171), makrogol, triacetin.
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
3 év
6.4 Különleges tárolási előírások
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
PVC/PVdC/Al buborékcsomagolásban és dobozban: 7, 10, 14, 20, 28, 30, 50, 60, 90 vagy 100 db filmtabletta.
Nem feltétlenül kerül mindegyik kiszerelés forgalomba.
6.6 A készítmény kezelésével kapcsolatos információk és a megsemmisítésére vonatkozó különleges óvintézkedések
Nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
KRKA, d.d., Novo mesto
Šmarješka cesta 6
8501 Novo mesto
Szlovénia
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-20511/01 30x (PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20511/02 60x (PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20511/03 90x (PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20511/04 7x (PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20511/05 10x (PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban)
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2008. február 29.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. január 23.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2016. május 8.