1. A GYÓGYSZER NEVE
Nicorette freshmint gum 2 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette freshmint gum 4 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette freshfruit gum 2 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette freshfruit gum 4 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette Icy White gum 2 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette Icy White gum 4 mg gyógyszeres rágógumi
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
Nicorette freshmint gum 2 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette freshfruit gum 2 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette Icy White gum 2 mg gyógyszeres rágógumi
2 mg nikotin (10,0 mg nikotin-rezinát formájában) gyógyszeres rágóguminként
Nicorette freshmint gum 4 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette freshfruit gum 4 mg gyógyszeres rágógumi
Nicorette Icy White gum 4 mg gyógyszeres rágógumi
4 mg nikotin (20,0 mg nikotin-rezinát formájában) gyógyszeres rágóguminként
Ismert hatású segédanyagok:
A Nicorette freshmint gum 2 mg és 4 mg gyógyszeres rágógumi xilitet is tartalmaz.
A Nicorette Icy White gum 2 mg és 4 mg gyógyszeres rágógumi xilitet is tartalmaz.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
-
GYÓGYSZERFORMA
Gyógyszeres rágógumi.
Nicorette freshmint gum 2 mg gyógyszeres rágógumi: | Négyzet alakú, fehér színű, jellegzetes mentol illatú, bevonatos rágógumi. |
Nicorette freshmint gum 4 mg gyógyszeres rágógumi: | Négyzet alakú, krémszínű, jellegzetes mentol illatú, bevonatos rágógumi. |
Nicorette freshfruit gum 2 mg gyógyszeres rágógumi: | Négyzet alakú, fehér színű bevonatos rágógumi. |
Nicorette freshfruit gum 4 mg gyógyszeres rágógumi: | Négyzet alakú, krémszínű bevonatos rágógumi. |
Nicorette Icy White gum 2 mg gyógyszeres rágógumi: | Négyzet alakú, fehér színű, jellegzetes mentol illatú, bevonatos rágógumi. |
Nicorette Icy White gum 4 mg gyógyszeres rágógumi: | Négyzet alakú, krémszínű, jellegzetes mentol illatú, bevonatos rágógumi. |
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
A dohányfüggőség kezelésére javallt.
A nikotin utáni sóvárgás és a megvonási tünetek csillapításával elősegíti:
-
a dohányzás azonnali abbahagyását azoknál a dohányosoknál, akik motiváltak a leszokásra,
-
a dohányzás csökkentését a végleges leszokás előtt, vagy
-
a dohányzás átmeneti felfüggesztését azoknál a dohányosoknál, akik nem tudnak, vagy nem szándékoznak rágyújtani.
A Nicorette gyógyszeres rágógumit a leszokást támogató program keretében ajánlott alkalmazni.
A tanácsadás és a bátorítás a kezelés sikerességét általában javítja.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Gyermekek és serdülőkorúak:
Alkalmazása 14 év alatti gyermekek esetében ellenjavallt (lásd 4.3 pont).
14-18 év közötti serdülők kizárólag orvosi javallatra alkalmazhatják.
Nem áll rendelkezésre kontrollált klinikai vizsgálatokból származó adat a 18 év alatti korcsoport Nicorette gyógyszeres rágógumival való kezeléséről.
Felnőttek és időskorúak:
A gyógyszeres rágógumi kezdő hatáserősségét a beteg nikotinfüggősége alapján kell kiválasztani. A kezelés kezdetén óránként 1 gyógyszeres rágógumi alkalmazható. Általában a megfelelő hatáserősségű gyógyszeres rágógumiból alkalmazott napi 8-12 darab elegendő.
Kisfokú nikotinfüggőség esetén [Fagerström Nikotinfüggőségi Teszt (FTND) <6 vagy a szükséges cigaretta mennyiség ≤ 20 cigaretta/nap] a kezelést a 2 mg-os erősséggel javasolt kezdeni.
Nagyfokú nikotinfüggőség esetén [Fagerström Nikotinfüggőségi Teszt (FTND) ≥6 vagy a szükséges cigaretta mennyiség > 20 cigaretta/nap] a 4 mg-os erősséggel javasolt kezdeni. Ha a 2 mg-os erősséggel történt korábbi leszokási kísérlet sikertelen volt, a kezelést a 4 mg-os erősséggel kell kezdeni.
A 2 mg-os hatóanyag-tartalmú gyógyszeres rágógumiból napi 24 darabnál több nem rágható el.
A 4 mg-os gyógyszeres rágógumiból maximum napi 15 darab alkalmazható.
-
A dohányzás azonnali abbahagyása:
A terápia időtartama individuális, általában 3 hónap. Kezdetben naponta 8-12 db gyógyszeres rágógumi alkalmazására van szükség, ezután a nikotin adag lépcsőzetesen csökkenthető. A rágógumival történő kezelés az adagok lassú, fokozatos csökkentésével fejezhető be, napi 1-2 gyógyszeres rágógumi adagnál. A leszokás ideje alatt a dohányzást abba kell hagyni.
-
A dohányzás csökkentése a végleges leszokás érdekében:
A gyógyszeres rágógumi igény szerint alkalmazható dohányzásmentes időközökben, amikor a dohányos kényszert érez a rágyújtásra. Ezáltal megnyúlnak a dohányzásmentes időszakok, és így a legalacsonyabb szintre csökken a naponta elszívott cigaretta mennyiség. Amennyiben 6 hét után a napi cigaretta mennyiség nem csökken, szaktanácsadás szükséges.
Amint az egyén úgy érzi, tegyen leszokási kísérletet a lehető leghamarabb, de legkésőbb a kezelés kezdetétől számított 6 hónapon belül. Amennyiben a nem sikerül leszokni a kezelés kezdetétől számított 9 hónapon belül, akkor szaktanácsadás szükséges.
-
A dohányzás átmeneti felfüggesztése:
A gyógyszeres rágógumi alkalmazható dohányzásmentes időközökben, pl. olyan helyeken, ahol tilos a dohányzás vagy olyan helyzetekben, amikor a dohányzás kerülendő, de a dohányos kényszert érez a rágyújtásra.
Alkalmazás
A Nicorette gyógyszeres rágógumi akkor alkalmazandó, amikor a dohányos egyébként rágyújtana, vagy ha hirtelen sóvárgást érez a rágyújtásra. 1-1 adag akkor ismételendő, ha a leszokni kívánó újabb cigarettára kíván rágyújtani.
Egyes esetekben, többszöri sikertelen leszokási kísérlet után, a visszaszokás elkerülése érdekében hosszabb kezelés is szükséges lehet. 1 évnél hosszabb kezelés általában nem javasolt.
A nikotin alkalmazását átmenetileg fel kell függeszteni, ha a túlzott nikotinbevitel bármilyen tünete jelentkezik. Amennyiben túladagolás jelei tapasztalhatók, az adagolás gyakoriságának csökkentésével, vagy kisebb hatóanyagtartalmú rágógumi alkalmazásával kell csökkenteni a nitkotinbevitelt.
Az alkalmazás módja
Javaslat a rágótechnikára: A gyors rágás ingerelheti a torkot, csuklást és émelygést okozhat. Minden egyes Nicorette gyógyszeres rágógumit lassan, kb. 30 percig kell rágni, 1-1 rágás között néhány másodperc szünet tartva. A Nicorette gyógyszeres rágógumit addig kell rágni, míg a szájban erős íz vagy enyhe égő érzés észlelhető (kb. 8-10 rágás). Ezután 1-2 percre a nyelv alatt, vagy a szájban kell tartani. Az íz és az égő érzés elmúltával kell folytatni a rágást, a fentieket ismételve.
A leszokni kívánó ne dohányozzon, ne egyen vagy igyon, ha a Nicorette gyógyszeres rágógumi a szájában van.
Azon italok, melyek a szájüreg pH értékét csökkentik, pl. kávé, gyümölcslé és ásványvíz, csökkenthetik a nikotin felszívódását a szájüregből. A nikotin maximális felszívódása érdekében a gyógyszeres rágógumi alkalmazása előtti 15 percben üdítő fogyasztása kerülendő.
A Nicorette gyógyszeres rágógumi a javasolt adagolás szerint alkalmazva a leszokás során segíthet a dohányzás abbahagyásával rendszerint jelentkező súlygyarapodás csökkentésében. Klinikai kutatások szerint ez a hatás dózisfüggő; általában napi 8-12 db, megfelelő hatáserősségű gyógyszeres rágógumi segíthet a dohányzás elhagyását követő súlygyarapodás kontrolljában.
4.3 Ellenjavallatok
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A Nicorette gyógyszeres rágógumi rágása a műfogsort viselők számára nehézséget okozhat. A fogpótláshoz, hídhoz hozzáragadhat, és ritka esetben azt károsíthatja.
A dohányzásról való leszokás előnyei meghaladják a megfelelően alkalmazott nikotin-helyettesítő terápiához kapcsolódó kockázatot.
A következő esetekben az előny-kockázat arány egészségügyi szakember általi gondos mérlegelése, illetve az alkalmazás során óvatosság szükséges. A nikotin-helyettesítő terápia kockázatát a dohányzás folytatásának kockázatával szemben kell mérlegelni:
A Nicorette gyógyszeres rágógumi alkalmazása előtt konzultálniuk kell kezelőorvosukkal, illetve a gyógyszerhasználat nélküli módszereket (pl. tanácsadás) kell javasolni a dohányzásról való leszokásra azoknak a dohányosoknak, akik az elmúlt 4 hétben súlyos szív- és érrendszeri történést tapasztaltak vagy szív- és érrendszeri panasz miatt kórházi kezelésre szorultak, pl.:
-
szívrohamon/myocardialis infarctuson estek át,
-
instabil vagy a rosszabbodás jeleit mutató (mint pl. Prinzmetal jellegű) anginájuk,
-
súlyos szívritmuszavaruk,
-
kezeletlen magasvérnyomás-betegségük van,
-
cerebrovascularis történés, pl. stroke lépett fel náluk, illetve
-
coronaria bypass graft-ot, illetve
-
angioplasztikai műtétet hajtottak rajtuk végre.
Amennyiben a gyógyszerhasználat nélküli módszer nem jár sikerrel, mérlegelni lehet a Nicorette gyógyszeres rágógumi használatát is, de mivel a fenti betegségekben szenvedőknél a biztonságos alkalmazásra vonatkozóan korlátozottak az adatok, ezért a gyógyszer alkalmazása csak szoros orvosi felügyelet mellett kezdhető meg.
Vese-, illetve májkárosodás: súlyos/mérsékelt májkárosodásban és/vagy súlyos vesekárosodásban az alkalmazás során óvatosság szükséges, mivel a nikotin és metabolitjainak clearance-e csökkenhet, ami a lehetséges mellékhatások előfordulásának növekedését eredményezheti.
Gastrointestinalis megbetegedések: A lenyelt nikotin az aktív oesophagitisben, száj- vagy garatgyulladásban, gastritisben vagy aktív nyombél- vagy gyomorfekélyben szenvedő betegek tüneteit ronthatja.
Phaeocromocitoma és kezeletlen hyperthyreosis: A nikotin - akár nikotint helyettesítő termékekből, akár dohányzásból származik - a mellékvesevelőből katekolaminok felszabadulását idézi elő. A Nicorette gyógyszeres rágógumit ezért óvatosan kell használni hyperthyreosisban szenvedő, vagy phaeochromocytomás betegeknél.
Diabetes mellitus: A diabetes mellitusban szenvedő betegek esetében gyakoribb vércukorszint-ellenőrzés ajánlott, mert a dohányzásról a nikotin-helyettesítő terápiára való áttéréskor a nikotin-indukált katekolamin-felszabadulás csökkenése hatással lehet a szénhidrát-anyagcserére, melynek következtében az inzulinszükséglet változhat.
Óvatosság szükséges hypertonia, stabil angina pectoris, cerebrovascularis betegség, perifériás artériás elzáródás, szívelégtelenség esetén is.
A gyermekeket fenyegető veszélyek: A nikotin mérgező anyag. A betegeket figyelmeztetni kell, hogy gyermekek elől elzárva tartsák a rágógumikat. A felnőtt, illetve serdülő dohányosok által jól tolerált nikotin adagok gyermekeknél súlyos mérgezési tüneteket idézhet elő, amelyek halálosak lehetnek. Nikotin-tartalmú készítményeket nem szabad olyan helyen hagyni, ahol gyermekek visszaélhetnek vele, hozzányúlhatnak vagy megehetik, lásd 4.9 pont, Túladagolás.
Átszokás: a nikotin-helyettesítő készítményekre való átszokás előfordul, de ez nem általános, a dohányzásnál kevésbé káros, és könnyebb is leszokni róla, mint a dohányzásról.
A Nicorette gyógyszeres rágógumit lenyelni tilos!
A Nicorette freshmint gum 2 mg és 4 mg gyógyszeres rágógumi xilitet tartalmaz, amely 10 g feletti mennyiségben hasmenést okozhat. A 2 mg-os gyógyszeres rágógumi 0,608 g xilitet, a 4 mg-os gyógyszeres rágógumi pedig 0,596 g xilitet tartalmaz.
A xilit kalóriaértéke 2,4 kcal/g.
A Nicorette Icy White gum 2 mg és 4 mg gyógyszeres rágógumi xilitet tartalmaz, amely 10 g feletti mennyiségben hasmenést okozhat. A 2 mg-os gyógyszeres rágógumi 0,592 g xilitet, a 4 mg-os gyógyszeres rágógumi pedig 0,580 g xilitet tartalmaz.
A xilit kalóriaértéke 2,4 kcal/g.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A dohányfüstben található policiklusos aromás szénhidrogének (de a nikotin nem) indukálják egyes CYP1A2 révén metabolizálódó gyógyszerek metabolizmusát. A dohányzás abbahagyása után ezen gyógyszerek eliminációja csökkenhet, ennek következtében plazmaszintjük emelkedhet. A lehetséges emelkedés a szűk terápiás sávú készítmények, pl. teofillin, takrin, klozapin, ropinirol esetén klinikai jelentőségel bírhat.
A részben CYP1A2 révén metabolizálódó egyéb gyógyszerek, pl. imipramin, olanzapin, klomipramin és fluvoxamin plazmaszintje is emelkedhet a dohányzás elhagyásakor. Ezt igazoló klinikai adatok nincsenek, a hatás lehetséges klinikai jelentősége nem ismert.
Néhány adat arra utal, hogy a dohányzás a flekainid és a pentazocin lebontását is indukálhatja.
A nikotin fokozhatja az adenozin hemodinámiás hatását (pl. vérnyomás-emelkedés, pulzusszám-fokozódás), valamint növelheti az adenozin által kiváltott fájdalomérzetet (angina pectoris típusú mellkasi fájdalom).
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
A dohányzás fogamzásra és terhességre gyakorolt jól ismert nemkívánatos hatásával ellentétben a nikotin-terápia hatásai ismeretlenek. Így, annak ellenére, hogy a mai napig nem merült fel a női fogamzásgátlással kapcsolatos tanácsadás szükségessége, a legelővigyázatosabb javaslat szerint azok a nők, akik teherbe kívánnak esni, ne dohányozzanak, és ne használjanak nikotinpótló kezelést.
Míg a dohányzás káros hatást gyakorolhat a férfiak termékenységére, nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy bármilyen fogamzásgátlási módszerre lenne szükség a nikotinpótló kezelésben részesülő férfiak esetén.
Terhesség
A nikotin átjut a magzatba és befolyásolja a magzat és az anya közötti oxigéncserét és a magzat keringését is. A keringésre kifejtett hatása dózisfüggő. Az anya és a magzat egészsége érdekében a terhes nőknek mindig a dohányzás teljes abbahagyását kell javasolni, nikotin-szubsztitúciós kezelés nélkül. A mihamarabbi leszokásra kell törekedni. A terhesség ideje alatt is folytatott dohányzás a napi mennyiség elszívásától függően okozhat méhen belüli növekedési retardációt, koraszülést vagy halvaszülést.
Sikertelenleszokási kísérlet esetén, és amennyiben a terhes nő súlyosan függő a dohányzástól, javasolható a gyógyszerkészítmény használata a dohányzás felfüggesztéséhez.
A dohányzásról történő leszokást (szubsztitúciós kezeléssel vagy anélkül) a beteg ne egyedül próbálja meg elérni, hanem orvosilag ellenőrzött leszokási program keretében történjen.
A terhes dohányosoknak csak orvosi tanácsadás után szabad a Nicorette gyógyszeres rágógumit alkalmazni.
A harmadik trimeszterben a nikotinnak hemodinamikai hatásai is vannak a magzatra (pl. megváltoztatja a magzati szívritmust) ami mindenképpen kihat a magzatra a terminushoz közeledve.
A Nicorette gyógyszeres rágógumi alkalmazásának magzatot fenyegető kockázata nem teljesen ismert. Azokban a terhes nőkben, akik másképpen nem tudják a dohányzást abbahagyni, a nikotin-helyettesítő terápiával járó magzati kockázat kisebb lehet, mint a dohányzás folytatásából származó kockázat, az alacsonyabb maximális plazma nikotin-koncentráció, illetve a policiklikus szénhidrogének és a szén‑monoxid kiegészítő expozíciójának hiánya következtében.
Szoptatás
A nikotin még terápiás dózisok esetén is szabadon átjut az anyatejbe olyan mennyiségben, ami hatással lehet a csecsemőre, ezért a gyógyszeres rágógumi alkalmazása kerülendő szoptatás alatt. Amennyiben a dohányzás elhagyása sikertelen, a szoptató dohányosok a Nicorette gyógyszeres rágógumival való kezelést csak orvosi tanács alapján kezdhetik el.
A csecsemőre kifejtett hatás csökkentésének érdekében, a Nicorette gyógyszeres rágógumi csak közvetlenül a szoptatás után használható és nem szabad a szoptatás előtti két órában használni.
Termékenység
Nőknél a dohányzás késlelteti a fogamzást, csökkenti az in-vitro fertilizáció sikerességi arányát, és jelentősen növeli az infertilitás kockázatát.
Férfiaknál a dohányzás csökkenti a spermiumtermelést, növeli az oxidatív stresszt és a DNS-károsodást. A dohányzó férfiak spermiumainak kisebb a nemzőkésessége.
Nem ismert, hogy emberben a nikotin mennyiben járul hozzá ezen hatások kialakulásához.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Nicorette gyógyszeres rágógumi nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A tartós, rendszeres dohányzás/nikotin-tartalmú készítmények alkalmazásának hirtelen abbahagyása jellegzetes elvonási tüneteket okozhat, amit az alábbi tünetekből legalább 4 jellemez: dysphoria vagy depressziós hangulat, álmatlanság, ingerlékenység, frusztráció vagy agresszió, szorongás, koncentrálási nehézség, nyugtalanság vagy türelmetlenség. A fizikai tünetek közé tartozik a csökkent szívritmus, fokozott étvágy vagy testtömeg-gyarapodás, szédülés, ájulásérzés, köhögés, székrekedés, ínyvérzés, afták kialakulása a szájban, illetve nasopharyngitis. A nikotin utáni sóvárgás is klinikailag releváns tünet, ami dohányzási kényszert válthat ki.
Nemkívánatos események
A klinikai vizsgálatok során, az egyéb módon - beleértve a dohányzást is - alkalmazott nikotin esetén jelentkezőhöz hasonló mellékhatások fordultak elő. A betegek által jelentett mellékhatások általában a terápia kezdetén jelentkeznek, és nagyrészt dózisfüggőek. A gyógyszeres rágógumiban lévő nikotin a kezelés kezdetén fokozott nyálelválasztást, illetve a szájüreg vagy a torok enyhe irritációját okozhatja, de ehhez legtöbben az alkalmazás során hozzászoknak. A kioldódott nikotin túlzott mértékű lenyelése kezdetben csuklást okozhat.
Néhány olyan tünet, mint a szédülés, a fejfájás és az álmatlanság a dohányzás abbahagyása miatt fellépő megvonási tünetekkel lehet kapcsolatos. Az aphtosus ulcusok gyakorisága a dohányzás abbahagyása után nőhet. Az oki összefüggés azonban nem világos.
Allergiás reakció (beleértve az anafilaxiás tüneteket) ritkán fordul elő a Nicorette gyógyszeres rágógumi alkalmazása során.
Akik emésztőrendszeri zavarokra hajlamosak, a 4 mg nikotint tartalmazó rágógumi alkalmazása esetén kezdetben kisfokú emésztési zavart vagy gyomorégést tapasztalhatnak. Lassabb rágás és a 2 mg nikotint tartalmazó rágógumi - amennyiben szükséges gyakoribb - használata általában segít túljutni a problémán.
A fogpótláshoz hozzáragadhat, ritka esetben azt károsíthatja.
A nikotint tartalmazó orális gyógyszerformákkal végzett randomizált klinikai vizsgálatokból származó adatok meta-analízise alapján, illetve a forgalomba hozatalt követően jelentett nemkívánatos eseményeket az alábbi táblázat tartalmazza. A forgalomba hozatalt követően tapasztalt nemkívánatos események gyakorisági kategóriája a klinikai vizsgálatok alapján került meghatározásra.
A mellékhatások az alábbi gyakorisági kategóriák szerint kerültek feltüntetésre:
Nagyon gyakori (≥ 1/10); gyakori (≥ 1/100 – < 1/10); nem gyakori (≥ 1/1000 – < 1/100); ritka (≥ 1/10 000 – < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Szervrendszer Nemkívánatos esemény | Előfordulás1 |
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek |
Palpitatio2,3 | Nem gyakori |
Tachycardia2,3 | Nem gyakori |
Szembetegségek és szemészeti tünetek |
Homályos látás3 | Nem ismert |
Fokozott könnyezés3 | Nem ismert |
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek |
Émelygés2 | Nagyon gyakori |
Hasi fájdalom, szájszárazság, hasmenés3,4, dyspepsia, flatulentia, túlzott nyáltermelés, stomatitis, hányás2, | Gyakori |
Böfögés3, glossitis3, szájnyálkahártya hólyagosodása és hámlása3, oralis paraesthesia3,4 | Nem gyakori |
Dysphagia3, oralis hypaesthesia3,4, öklendezés3 | Ritka |
Torokszárazság3, gyomor-bélrendszeri diszkomfort2,3, ajakfájdalom3 | Nem ismert |
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók |
Égő érzés5, Fáradtság2 | Gyakori |
Asthenia2,3, mellkasi diszkomfort és fájdalom3, rossz közérzet2 | Nem gyakori |
Immunrendszeri betegségek és tünetek |
Túlérzékenység2 | Gyakori |
Anafilaxiás reakció2,3 | Nem ismert |
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei |
Állkapocs fájdalma3 | Nem gyakori |
Állkapocs izmainak feszülése5,3 | Nem ismert |
Idegrendszeri betegségek és tünetek |
Fejfájás2,6 | Nagyon gyakori |
Paraesthesia2, dysgeusia | Gyakori |
Pszichiátriai kórképek |
Szokatlan álmok2,3 | Nem gyakori |
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek |
Köhögés, csuklás, torok irritációja | Nagyon gyakori |
Bronchusgörcs3, hangképzés megváltozása3, dyspnoea2,3, orrdugulás3, oropharyngealis fáldalom3, tüsszögés3, torok szorító érzése3 | Nem gyakori |
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei |
Pruritus2,3, hyperhidrosis2,3, kiütés2,3, urticaria2,3 | Nem gyakori |
Angioedema2,3, erythema2,3 | Nem ismert |
Érbetegségek és tünetek |
Kipirulás2,3, hypertensio2,3 | Nem gyakori |
1a gyakoriság a klinikai vizsgálatok meta-analízise alapján került meghatározásra. Ha az eseményt a forgalomba hozatalt követen jelentették, de a klinikai vizsgálatok során nem, a gyakorisága „nem ismert”.
2szisztémás hatások
3a forgalomba hozatalt követően jelentett nemkívánatos hatások
4a placeboval azonos vagy kisebb gyakorisággal jelentették
5az alkalmazás helyén
6A nemkívánatos esemény gyakorisága a kezelt csoportnál alacsonyabb volt, mint a placebo-kontrollcsoportnál, viszont ha a nemkívánatos eseményt szisztémásként azonosították (ez a nikotin különböző gyógyszerformáinál eltérő lehet), a gyakoriság a kezelt csoportnál nagyobb volt, mint a placebo-kontrollcsoportnál.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
A nikotin túlzott fogyasztása akár a nikotint helyettesítő termékekből és/vagy a dohányzásból eredően túladagolási tüneteket okozhat. A rágógumi lenyelése miatt kialakuló mérgezés kockázata nagyon kicsi, mert rágás nélkül a felszívódás lassú és nem tökéletes.
Túladagolás tünetei alakulhatnak ki olyan dohányosoknál, akiknél a korábban a cigarettával szervezetbe juttatott nikotin mennyisége alacsony volt, vagy ha a gyógyszeres rágógumi alkalmazásával egyidőben más forrásból származó nikotinbevitel is történik.
A nikotin akut és krónikus toxicitása emberben nagymértékben függ az alkalmazás módjától és helyétől. A nikotinhoz való hozzászokás (pl. dohányosokban) a nem-dohányzókhoz viszonyítva nagyban hozzájárul a tolerancia növekedéséhez. A nikotin akut letális orális adagja felnőtt nemdohányzóknál kb. 0,8 ‑1 mg testtömeg-kilogrammonként, ami gyermekeknél40‑60 mg-nak felel meg. Kisgyermekekre még a kis mennyiségű nikotin is veszélyes lehet és akár halálos kimenetelű akut mérgezést is okozhat. Amennyiben gyermeknél mérgezés feltételezhető, azt vészhelyzetként kell kezelni, és azonnal orvoshoz kell fordulni. A gyomorba jutott nikotin mérgező hatását valószínűleg nagymértékben csökkenti a nagymennyiségű nikotin által kiváltott, általában igen korán bekövetkező hányinger és hányás.
A túladagolás tünetei az akut nikotinmérgezéssel azonosak, és köztük szerepel a fokozott nyálelválasztás, égő érzés a torokban, hányinger, hányás, hasi fájdalom, hasmenés, izzadás, fejfájás, szédülés, látás- és hallászavar és kifejezett gyengeségérzés. Nagy dózisok esetén ezeket a tüneteket hypotensio, tachycardia, szívritmuszavar, gyenge és szabálytalan pulzus, légzési nehézség, fizikai és szellemi kimerültség, a keringés összeomlása, kóma és terminális konvulzió kísérhetik.
A felnőtt dohányosok által tolerált nikotin adagok kisgyermekek esetében súlyos tüneteket okozhatnak, melyek fatálisak is lehetnek.
A túladagolás kezelése: A túladagolást követően a tünetek gyorsan kialakulhatnak, különösen a gyermekekben. A hányás rendszerint spontán jelentkezik. A nikotin mindenféle bevitelét azonnal fel kell függeszteni és a beteg tüneti kezelése szükséges. Javasolt az életfunkciók monitorozása. Szükség esetén oxigén mesterséges belélegeztetését kell elkezdeni. A lehető leghamarabb aktív szén adása és gyomormosás alkalmazása ajánlott a bevételt követő egy órán belül. Aktív szén adása a nikotin gastrointestinalis felszívódását csökkenti.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: az idegrendszer egyéb gyógyszerei; addiktív kórképekben használt gyógyszerek; Nikotinfüggőségben használt gyógyszerek; ATC kód: N07B A01
A nikotin agonistaként hat a perifériás és a centrális idegrendszer nikotin-receptorain. A nikotin hatása kifejezett a központi idegrendszerben és a kardiovaszkuláris rendszerben.
A tartós, rendszeres dohányzás/nikotin-tartalmú készítmények alkalmazásának hirtelen abbahagyása a 4.8. ponban részletezett jellegzetes elvonási tüneteket okozhat, beleértve a dohányzás utáni sóvárgást is. Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a nikotinpótló készítmények segítik a dohányzás felfüggesztését és az arról való leszokást, a megvonási tünetek csökkentésével.
A Nicorette gyógyszeres rágógumi a javasolt adagolás szerint alkalmazva a leszokás során segíthet a dohányzás abbahagyásával rendszerint jelentkező súlygyarapodás csökkentésében. Klinikai kutatások szerint ez a hatás dózisfüggő; általában napi 8-12 db, megfelelő hatáserősségű gyógyszeres rágógumi segíthet a dohányzás elhagyását követő súlygyarapodás kontrolljában.
A különböző gyógyszerformájú Nicorette készítmények között nem végeztek a hatásra vonatkozó összehasonlító vizsgálatokat.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
A kioldódott nikotin nagy része a szájnyálkahártyán keresztül felszívódik. A felszívódott nikotin mennyisége függ a szájüregben kioldódott, illetve a lenyelt nikotin first-pass miatt lebomló mennyiségétől. A first-pass metabolizmus miatt a lenyelt nikotin szisztémás biohasznosíthatósága kisebb. Rágógumizáskor a dohányzásra jellemző hirtelen nagy nikotinkoncentráció ritkán jelentkezik.
A 2 mg-os rágógumiból kb. 1,4 mg nikotin, a 4 mg-os rágógumiból 3,4 mg nikotin szabadul fel. A maximális plazmakoncentráció kb. 30 perc rágás után jelentkezett, ami hasonló egy közepes erősségű cigaretta elszívása után 20-30 perccel jelentkező koncentrációhoz.
Eloszlás
A megoszlási térfogat nikotin intravénás adása után kb. 2-3 l/ttkg.
A nikotin plazmaprotein kötődése kevesebb, mint 5%, ezért más gyógyszerekkel való együttes alkalmazása vagy a plazmaprotein szintet befolyásoló egyéb betegség miatti megváltozott plazmakötődés esetén a nikotin farmakokinetikájában nem várható változás.
Biotranszformáció
A nikotin főleg a májban, de egy kis rész a tüdőben és a vesékben is metabolizálódik. A biotranszformáció fő enzime a CYP2 A6. Több mint 20 féle metabolitot azonosítottak, melyek a nikotinnál valószínűleg kevésbé aktívak. A fő metabolit a kotinin, aminek felezési ideje 15-20 óra és a nikotinnál 10-szer nagyobb plazmakoncentrációkat érhet el.
Elimináció
A nikotin plazma clearance-e átlagosan 70 l/óra. Eliminációs féléletideje kb. 2 óra. A vizeletben a fő metabolitok a kotinin és a transz-3-hidroxi-kotinin. A felszívódott nikotin 15%-a ürül kotinin formájában, 45%-a pedig transz-3-hidroxi-kotinin formájában. A nikotin kb. 10-a ürül változatlan formában a vizelettel. Fokozott diurézissel vagy a vizelet pH 5 alá csökkentésével ez 30%-ig fokozható.
Vesekárosodás
Erősen károsodott vesefunkció a nikotin teljes clearance-ének csökkenésével társul. Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél a clearance 50%-os csökkenését figyelték meg.
Hemodialízisen áteső dohányzó betegekben fokozott nikotinszint észlelhető.
Májkárosodás
Májcirózisban szenvedő dohányosoknál, de a májfunkció enyhefokú csökkenése esetén (Child-Pugh érték 5) a nikotin farmakokinetikája változatlan. Mérsékelt májfunkció-károsodás (Child-Pugh 7) esetén a total clearance 40-50%-os csökkenését figyelték meg. A 7-nél magasabb Child Pugh pontszámmal rendelkező betegek esetén nincs adat a nikotin farmakokinetikájával kapcsolatban.
Időskorúak
Egészséges idős betegekben a nikotin teljes clearance-ének enyhe csökkenése figyelhető meg, de ez adagolás-módosítást nem igényel.
A nikotin férfiban és nőben megfigyelt kinetikája nem tér el.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Mint a dohány komponense, a nikotin toxicitása kellően dokumentált. A nikotin genotoxicitására vonatkozóan nincsenek adatok. A dohányfüst jól ismert karcinogenitása a dohány pirolíziséből ered, mely irreleváns a nikotin tartalmú rágógumi szempontjából.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Nicorette freshmint gum 2 mg gyógyszeres rágógumi: könnyű magnézium-oxid, levomentol, aceszulfám-kálium, nátrium-hidrogén-karbonát, vízmentes nátrium-karbonát, borsosmentaolaj, xilit, rágógum