1. A GYÓGYSZER NEVE
Remotiv extra 500 mg filmtabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
500 mg közönséges orbáncfű száraz kivonat (Hyperici herbae extractum siccum) (4-7:1), ami megfelel 0,5-1,5 mg (0,10-0,30%) összhipericinnek filmtablettánként.
Kivonószer: 57,9% V/V etanol
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Filmtabletta: rózsaszínű, hosszúkás alakú, mindkét oldalukon domború felületű, jellemző illatú, film-bevonatú tabletták. Törési felület: barnás-zöldes, pettyes. Hosszúsága kb. 18 mm, magassága kb. 6 mm.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Enyhe depressziós tünetek, mint nyomott, vagy labilis hangulat, belső feszültség, nyugtalanság, feszültségérzés, vagy stressz, és az ezekhez társuló elalvási vagy átalvási nehézségek.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás:
Felnőttek:
Naponta 1 filmtabletta, melyet célszerű reggel vagy este, étkezés közben vagy azt követően, kevés folyadékkal bevenni.
Az antidepresszív hatás általában 10–14 napos gyógyszerszedés után mutatkozik. 4–6 hetes időtartamú adagolás javasolt. Kedvező terápiás válasz esetén, orvosi javaslatra ennél hosszabb ideig tartó kezelés is lehetséges.
Időskor:
Nem szükséges dózismódosítás időskorban.
Gyermekek és 18 éven aluli serdülőkorúak:
A készítmény alkalmazása nem javasolt (lásd 4.4 pont).
Máj- vagy vesebetegek:
Bár az orbáncfű kivonata évek óta használatban van, csökkent máj- vagy vesefunkciójú betegekkel kapcsolatos klinikai tanulmányok mindeddig nem történtek. Ezért az ilyen betegségekben szenvedők esetében a Remotiv extra 500 mg filmtabletta csak kellő körültekintéssel, orvosi felügyelet mellett alkalmazható.
4.3 Ellenjavallatok
-
A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
-
Ismert fényérzékenység.
-
A készítmény nem adható olyan HIV pozitív betegeknek, akik proteáz inhibítor (például indinavir) vagy nem-nukleozid reverz transzkriptáz inhibítor (például nevirapin) antiretrovirális kezelésben részesülnek. A készítményben levő Hypericum perforatum ugyanis citokróm P450 enzimindukciót okozhat a májmikroszómákban, emiatt csökkenhet a retrovirális készítmények plazmaszintje és terápiás hatása.
-
Nem adható együtt bizonyos immunszupresszív szerekkel (például ciklosporin, takrolimusz vagy szirolimusz), egyes daganatellenes szerekkel (imatinib, irinotekán)
-
Kumarin típusú antikoagulánsok
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Gyermekeknek és 18 éven aluli serdülőkorúaknak a készítmény alkalmazása nem javasolt, mivel nem áll rendelkezésre kellő tapasztalat a készítmény biztonságosságára vonatkozóan.
Bár az orbáncfű kivonata évek óta használatban van, máj- vagy vesebetegekre vonatkozó klinikai eredmények még nincsenek. Ezért ezeknél a betegeknél a készítmény csak kellő megfontolással alkalmazható.
A Remotiv extra 500 mg filmtabletta szedését bármely műtét előtt legalább 5 nappal abba kell hagyni, újrakezdésről a kezelőorvos dönt.
Rendkívül ritkán, főleg világos bőrűek csoportjában, napfény (vagy szolárium) hatására napégésre emlékeztető bőrpír keletkezhet. Ilyen tünetek észlelésekor a gyógyszer szedését fel kell függeszteni.
A kezelés alatt a szemet és bőrt védeni kell a túlzott napsugárzástól.
Oralis antikoagulánst (kumarin típusú) szedő betegeknél a Quick idő vagy az INR szoros ellenőrzése tanácsos, főleg az orbáncfű kezelés megkezdésekor, ill. annak befejezésekor.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A Hypericum perforatum alkohollal egyidejűleg való alkalmazása esetén a kognitív funkciók beszűkülését nem tapasztalták.
A gyógyszer-interakciókkal kapcsolatosan jelenleg rendelkezésre álló adatok az orbáncfűkivonat citokróm P 450 (elsősorban a CYP 3A4) enzimrendszer indukcióját bizonyítják. Emellett felmerül a transzport fehérjék (pl. a PGP) indukciójának lehetősége is. Ez számos együttesen alkalmazott gyógyszernél csökkentheti a plazma koncentrációt gyengítve így a terápiás hatást, ami súlyos következményekhez vezethet – különösen a szűk terápiás tartományú gyógyszereknél.
Ezért a kölcsönhatásba lépő gyógyszerek plazma szintjét és hatását – különösen a szűk terápiás tartományúakét – szorosan monitorozni kell az orbáncfű kivonat adásának kezdetén, végén és a dózis módosítása esetén. Ellenkező esetben, az orbáncfű kivonat abbahagyásakor az együttesen alkalmazott gyógyszerek plazma szintje megemelkedhet, mely toxikus szintet is elérhet.
Orbáncfű kivonat véletlen bevétele esetén azon készítményekkel, melyekkel kölcsönhatásba lép, az orbáncfű kivonatot általában lépésről lépésre kell abbahagyni.
Egy tanulmány rámutat, hogy standardizált orbáncfű kivonat 2 héten túli szedése szignifikánsan csökkenti az indinavir szintjét. Valószínű, hogy az orbáncfűkivonat más proteáz inhibitorok plazma szintjét és hatását is csökkenti (ezek metabolizmusa nagymértékben függ a CYP 3A4-tól). Emiatt, orbáncfű kivonat és proteáz inhibitorok egyidejű alkalmazása ellenjavallt.
Nem zárható ki, hogy az orbáncfű kivonat egyéb gyógyszerek [így pl. bizonyos retrovírus-ellenes szerek, antiepileptikumok, lipid csökkentő szerek (HMG-CoA reduktáz gátlók, például szimvasztatin, azonban a pravasztatinét nem), midazolám, szteroid hormonok] metabolizmusát is befolyásolja. Ezért orbáncfű kivonat csak fokozott óvatossággal adható együtt ezen gyógyszerekkel.
Orbáncfű kivonattal történő kezelés során leírták a kumarin típusú véralvadásgátlók, valamint a ciklosporin plazmakoncentráció csökkenésből adódó hatékonyság csökkenését.
Digoxin, teofillin és orbáncfű kivonat együtt adása során a digoxin szérum szintjének szignifikáns csökkenését tapasztalták. A Remotiv extra fimtabletta hatóanyagával, a Ze117 extraktummal folytatott vizsgálatok eredményei nem mutattak ilyen szérum digoxin szintet megváltoztató hatást. (AUC érték a steady -szint elérését követően a placebóval megegyező.)
Az orbáncfű kivonat az orális fogamzásgátlók hatékonyságát csökkentheti, így alkalmazása vérzéshez, nem kívánt terhességhez vezethet. Svájcban számos esetben számoltak be áttöréses vérzésről az ún. alacsony dózisú mikropillt (etinilösztradiol ≤30 µg) szedő betegeknél.
Egy vizsgálat során 16 önkéntes személy a Ze117 extraktumot tartalmazó Remotiv extra filmtablettát szedte, mely 14 nap után sem befolyásolta az etinilösztradiol és dezogesztrel vérszintjét. Továbbá, a CYP 2D6 (dextrometorfán), illetve a CYP 2C19 (omeprazol) rendszerhez kapcsolódó metabolikus változásra utaló adat sem merült fel.
Orbáncfű kivonattal végzett kezelés a metadon vérszintjének és hatásának csökkenéséhez vezethet.
Rendkívül ritkán, idős betegeknél szerotonin szindrómát írtak le, főként olyan esetben, amikor szertralinnal egyidejűleg orbáncfű kivonatot is adagoltak. Szerotonin re-uptake gátló hatású készítmény és orbáncfűkivonat egyidejű adagolása ezért nem tanácsos.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Nem állnak rendelkezésre klinikai adatok terhesség során történt alkalmazásról. A kontrollált körülmények között folytatott állatkísérletekben azonban a terhességet, az embrionális vagy magzati fejlődést befolyásoló sem direkt, sem pedig indirekt toxicitást nem írtak le. Az emberre vonatkozó potenciális rizikó nem ismert.
Mindezek miatt terhes vagy szoptató nőknek a készítmény alkalmazása nem ajánlott.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
19 egészséges önkéntes részvételével végzett vizsgálat során a Remotiv extra szedése nem befolyásolta ezeket a képességeket.
Mindazonáltal a reakciókészséget, illetve a gépjárművezetéshez vagy egyéb balesetveszéllyel járó munkához szükséges képességet kedvezőtlenül befolyásolhatja a meglévő alapbetegség, csakúgy, mint az ismert mellékhatások. A döntést a kezelőorvosnak kell meghozni az egyéni érzékenység alapján.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Ebben a pontban a mellékhatások gyakoriságát az alábbiak szerint jelöljük:
Nagyon gyakori (³1/10)
Gyakori (³1/100 – <1/10)
Nem gyakori (³1/1000 –<1/100)
Ritka (³1/10 000 –<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az orbáncfűkivonattal történt kezelés során tapasztalt mellékhatások gyakorisága megegyezik a placebo adagolás során észleltekkel.
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori (8%): szájszárazság,
Ritka (1-2%): fejfájás, izzadás, gyengeség.
Nagyon ritka (<1%): szédülés.
Egyéb antidepresszívumokhoz hasonlóan, az orbáncfű kivonat szedését követően néhány esetben hipománia vagy mánia tünetei alakultak ki.
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori (4-6%): gyomor-, és bélrendszeri panaszok.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Az orbáncfű potenciálisan fényérzékenységet okoz. Erythema esetén a kezelés felfüggesztése, és a bőrtünetek orvosi vizsgálata szükséges.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Nincs klinikai adat túladagolásról. Jelentősebb túladagolásnál a fent említett mellékhatások intenzitásának növekedésére, továbbá a fokozott fényérzékenységre is számítani kell.
Ilyen esetben napozás vagy egyéb UV-sugárzás, pl. szolárium, legalább 1–2 hétig kerülendő.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: egyéb antidepresszánsok ATC: N06AX99
Gyógynövényből készült antidepresszívum.
Hatásmechanizmus:
Állatkísérletek alapján a klinikai hatás a noradrenalin és a szerotonin preszinaptikus neuronokba történő újrafelvétele (re-uptake) gátlásának tulajdonítható.
In vitro sejtkísérletek a központi β-adrenoreceptorok down-regulációját mutatják.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Ismereteink jelenlegi állása szerint aktív hatóanyagnak az összetételében komplex rendszernek tekinthető teljes extraktumot tartjuk. Az orbáncfű extraktum nagyszámban tartalmaz fitokémiai összetevőket, melyek közül a hipericint használják leggyakrabban a farmakokinetika meghatározására szolgáló markerként.
Férfiakon folytatott vizsgálat során 250 mg, valamint 500 mg (1 db Remotiv extra 500 mg filmtabletta) Ze117 kivonat bevételét követően a hipericin plazma csúcskoncentrációja 0,67 µg/l és 1,3 µg/l, a tmax érték 7,1 óra, valamint 7,0 óra volt. Az alkalmazott 250 mg, valamint 500 mg (1 db Remotiv extra 500 mg filmtabletta) Ze117 kivonat adagolás mellett a hipericin féléletidejét 21,4 és 24,6 órának mérték.
További, a hipericin disztribúciójára, metabolizmusára és eliminációjára vonatkozó vizsgálatok mindeddig nem történtek, mint ahogyan az orbáncfűkivonat valamennyi, terápiás szempontból releváns szubsztanciájának pontos meghatározása is hiányzik még.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A Ze 117 extraktummal végzett preklinikai mutagenitási, embriotoxicitási és teratogenitási vizsgálatokban nem találtak humán szempontból kockázati tényezőként értékelhető adatot.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Tablettamag: mikrokristályos cellulóz, kroszkarmellóz-nátrium, makrogol 6000, magnézium-sztearát, vízmentes kolloid szilícium-dioxid.
Filmbevonat: sztearinsav, hipromellóz, titán-dioxid E171, vörös vas-oxid E172, makrogol 20 000.
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
2 év
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 30°C-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
10 db, 20 db, 30 db, 40 db, 60 db filmtabletta színtelen, átlátszó PVC/PE/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos útmutatások
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
Megjegyzés: keresztjelzés nélkül
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Phytotec Hungária Bt.
1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 61.
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
OGYI-T-9072/01 (30 db)
OGYI-T-9072/02 (60 db)
OGYI-T-9072/03 (20 db)
OGYI-T-9072/04 (40 db)
OGYI-T-9072/05 (10 db)
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
2006. június 8. / 2009.szeptember 21.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2013. december 30.